Szerdáig még bármikor, bárhol leszakadhat az ég az ország egész területén, ami nemcsak esőt, hanem akár jeget is hozhat magával .
Rengeteg kárt okozott hétvégén a vihar, és az előrejelzések szerint még nincs vége. Még most érdemes biztonságba helyezni minden olyan tárgyat – kerti bútorokat, autót – amikben egy nagyobb szélvihar, vagy jégeső kárt okozhat, ugyanis nemcsak a biztosító, hanem mi is fizetünk kár esetén.
Ellenőrizzük a szerződést!
Csak akkor kapunk pénzt a megrongált autó után, ha a casco magában foglalja az elemi károkat is, így ezt mindenképp érdemes ellenőrizni.
– Létezik például olyan rész-casco, amelyben nincs benne a töréskár, de a lopás és elemi károk benne vannak. Ha például egy fa a vihar miatt rádől az autóra, vagy a jég kárt tesz a szélvédőben, akkor is kérhetjük a pénzt – mondta lapunknak Tukacs Emánuel Dávid biztosítási szakértő.
– Az önrészt azonban nem ússzuk meg, tehát ezzel mindenképp számolni kell, ami akár 100 ezer forintra is rúghat biztosítástól függően – tette hozzá a szakember.
Sorban állunk a pénzünkért
Tavaly a megszokottnál is több lakásbiztosítási kárbejelentés történt, csak februárig 900 esetet regisztráltak, ami 20 százalékkal volt több, mint az előző év azonos időszakában. A szerződés megkötése nem kötelező, ez látszik a magyar átlagon is, mert a lakások 40 százalékán még most sincs kockázatviselés. Érdemes odafigyelni azoknak, akik évekkel ezelőtt kötötték meg a szerződést ugyanis a régebbi társasház- és lakásbiztosítások jó része nem tartalmaz jégeső okozta kártérítést. Mindenkinek magának kell leellenőrizni, hogy ezt belefoglalták-e a megállapodásba. Ha nem akkor van lehetőség akár ugyan annál a biztosítónál is más szerződést kötni.
Kezdjük meg az elhárítást!
Szabály szerint a kár után összesen 48 óránk van arra, hogy ezt bejelentsük a biztosító felé. Akár telefonon, vagy személyesen is megtehetjük a kárbejelentést. A cég ezután az elkövetkező két hétben egy kárszakértőt fog küldeni és csak ezután kaphatjuk meg a pénzt. – Ha például a cserepet rongálja meg a vihar és ömlik be a víz, akkor mielőtt elhárítanánk a kárt mindenképp készítsünk fényképeket. Ez azért fontos, hogy később bizonyítani tudjuk, hogy valóban most történt az eset. A további károk megelőzése pedig mindenképp fontos, már csak azért is, mert egyes biztosítóknál feltétel, hogy a további károk megelőzése érdekében a lehetőséghez mérten mindent megteszünk – figyelmeztetett Tukacs Emánuel.
– Ha szerelőt kell hívni akkor kérjünk számlát a saját nevünkre, majd azt juttassuk el a biztosítóhoz.