<p>Üzemzavar-elhárító, mentőautó, rendőrautó, kukásautó, tűzoltó, diplomataautó – mind-mind villódzó fénnyel ellátott jármű. De mégis mi közöttük a különbség?</p>
Tapasztalatok szerint a sofőrök még mindig nem tudják, hogy mi a különbség a sárga és kék villogót használó járművek között, ami galibát is okozhat az utakon. Pedig a képlet egyszerű: kéket elengedni, sárgára figyelni!
Mindig életet ment
Előfordul, hogy lassan megy, de közben szirénázik. Ez a párosítás az, ami teljesen összezavarja a sofőröket. Az Országos Mentőszolgálat illetékese a Borsnak elmondta, hogy ilyen esetekben akár egy gerincsérült is lehet a járműben, akinél a legfontosabb, hogy elkerüljék a hirtelen fékezést, vagy irányváltást, mert ez végzetes lehet. Lassúságuk másik oka, hogy éppen betegellátást végeznek, de, minél előbb el kell jutniuk a kórházba, ezért kapcsolják be a fény- és hangjelzést. A parkoló mentőautó mögé ne álljon be, hagyjon legalább két méter távolságot, hogy ne gátolja őket a munkában.
Szeghetünk szabályt
Ha szirénázó mentőautóval, tűzoltóval vagy rendőrrel találkozunk, akkor mások veszélyeztetése nélkül megszeghetjük a KRESZ szabályait. Például leállhatunk buszmegállóban, vagy akár a járdára is felhajthatunk, de ezt mindig körültekintően kell megtennünk. Minden esetben használjuk az indexet, hogy a megkülönböztető jelzést használó autó sofőrje lássa, hogy észrevettük és mindent megteszünk, hogy biztonságosan utat engedjünk neki.
Figyelmeztet a fény
A narancssárga villogó fény nem jelent elsőbbségadást, csak arra figyelmeztet, hogy olyat tesz, ami nem megszokott.
– A kukásautónak sem adunk elsőbbséget, csupán felkészülünk arra, hogy meg fog állni minden háznál, ahogyan az útkarbantartónak is elnézzük, ha esetleg szemben áll a forgalommal, vagy keresztben áll az úttesten. De elsőbbség nem jár nekik! – mondta lapunknak Dobrocsi Endre közlekedésbiztonsági szakértő. – A polgárőrök is ebbe a csoportba tartoznak, mivel sárga fénnyel közlekednek, nem kötelességünk magunk elé engedni őket – tisztázta Dobrocsi.
Utat a kéknek!
A megkülönböztetett jelzésű járműveknek, tehát a mentő-, tűzoltó és rendőrautónak, illetve azoknak, amelyek kék vagy kék-piros fényt használnak, csak akkor van elsőbbségük, ha azt meg is adják nekik. Minden esetben úgy kell megközelíteniük a kereszteződéseket, főleg akkor, ha piros lámpát kapnak, hogy másokat ne veszélyeztessenek. Ide tartozik például a miniszterelnököt kísérő konvoj is.
– Ha a megkülönböztetett jelzésű jármű balesetet szenved egy kereszteződésben úgy, hogy tilos jelzésen ment át, akkor minden esetben a kék fényű jármű vezetője a hibás, mivel meg kellett volna győződnie arról, hogy megadják-e neki az elsőbbséget – mondta a közlekedésbiztonsági szakértő. Ez azonban nem azt jelenti, hogy átmehetünk előttük. Ilyenkor mindig tartsuk észben, hogy nem véletlenül sietnek, valahol szükség van rájuk.
Akár sárga, akár kék fénnyel szeretnénk díszíteni a saját kocsinkat, ne tegyük, mert szabálysértésnek minősül. A rendőrség számon kérheti a sofőrt, a kocsi tulajdonosa ellen pedig eljárást is indíthatnak.