<p>A nyár a kerti partik ideje, ilyenkor előkerülnek a már régen használt vagy éppen újonnan vásárolt grillsütők. De hogyan tudjuk elkészíteni a tökéletes húst? </p>
Szén, pác, hús és zöldségek – ezekre mind-mind figyelni kell ahhoz, hogy sütögetéskor ne mondjunk csődöt, és finomabbnál finomabb fogásokat tegyünk az asztalra.
Nem jó, ha egy kerti parti alkalmával a szakácsnak egész nap a sütő felett kell állnia – ezt vallja Sárközi Ákos séf. – Én inkább befejező műveletként alkalmazom a grillt, ami azt jelenti, hogy ha például egy egész tarját szeretnék készíteni, akkor azt előző nap 8-10 órán keresztül puhára párolom, majd szeletelve grillezem. Ez azért jó, mert így nem kell hosszú ideig a sütő felett állni, a hús percek alatt megsül. A picit zsírosabb darabokat jobb grillezni, mert ezek nem száradnak ki. Szerintem a száraz pácok jobbak, ami azt jelenti, hogy csak zöldfűszereket használok. Ám a grillnek pont az a lényege, hogy nem minden esetben kell pácolni, mivel anélkül is megkapja a füstös, grillezett ízt.
Desszertet is készíthet
A Michelin-csillagos séf szerint nem szükséges csak húsokban gondolkodni.
– A szezonális gyümölcsök is nagyon finomak grillen. Most például cukros vagy akár chilis cseresznyével is próbálkozhatunk, ami húsokhoz kiváló, de én szoktam csinálni barackot is, amit például egy gombóc fagyival is tálalhatunk.
Rozmaringból csináljon ecsetet!
A TV2 Séfek séfe műsorának nyertese, Tatai Robi úgy véli, a pác adja meg igazán az étel ízét egy grillezésnél, ezért érdemes a húsokat legalább egy nappal korábban egy fém edényben bepácolni. A szakács imád zöldségeket készíteni tűz fölött.
– Csak a húsok után kezdjük el a zöldségeket grillezni, mivel ezek nagyon gyorsan elkészülnek. Először vágjuk fel kockákra a padlizsánt, cukkinit, és egyéb zöldségeket, majd egy csokor rozmaringból készítsünk ecsetet és azzal kenjük fel a fokhagymás-chilis olívaolajat az ételre! Ez azért jó, mert a növényből is kijönnek az illóolajak, így még finomabb lesz. Fontos, hogy csak faszenes grillben gondolkodjunk – mondta a séf.
Milyen grillt válasszunk?
Direkt grillsütő: Ez a legelterjedtebb fajta: a sütőrács alatt végig elterül a szén. Itt figyelnünk kell arra, hogy a hús és az izzó szén között elegendő hely legyen, hogy ne égjen oda az étel.
Indirekt grillsütő: A grill közepén a hús alatt úgynevezett csöpögtetőtálca van, így a szén nem közvetlenül a hús alatt van. Ez akkor a legjobb, ha nagy méretű, zsíros húst készítünk, így szépen fokozatosan biztosan átsül az egész.
Elektromos grillsütő: Leginkább azoknak jó, akik télen is szeretnek grillezni. Viszont így elveszik a valódi barbecue-élmény.
Sertéstarja a tuti alapanyag
A legízletesebb az a hús, amin van egy kevés zsír, ezért erre a célra a sertéstarja a legjobb. A Kámon-hús szakemberei szerint például a csirkemell túl száraz lesz. A szárnyasok készülnek el leghamarabb, és ha csontos részt is teszünk a rácsra, akkor a csont melletti részeket ellenőrizzük, hogy megsültek-e. A marha nagyobb felkészültséget igényel, legtöbben marha vesepecsenyéből készítenek steaket.
Pácoláskor ne sózza meg a húsokat! A só ugyanis kiszívja a nedvességet, ezért szárazabb lesz a húsunk. Ezt a műveletet csak közvetlenül a sütés előttre időzítse!
Hőmérő nélkül nehéz megállapítani, hogy mikor megfelelő a szén hőmérséklete. Erre jó megoldás, ha a grill fölé tesszük a kezünket, és figyeljük, hogy mennyi ideig tudjuk ott tartani.
– 3 másodperc: körülbelül 350 fok
– 4 másodperc: körülbelül 300 fok
– 5 másodperc: körülbelül 250 fok