Ötven év kellett ahhoz, hogy a nők a csicsergős hangjukat mélyebbre cseréljék. Ennyi idő alatt 23 Hertz-cel, azaz, 229-ről 206 Hertzre csökkent a nők átlagos hangmagassága.
Forrás: AFP
Ha meghallgatunk egy 60–70 évvel ezelőtt készült rádióműsort, észrevesszük, a mai műsorokhoz képest máshogy hangsúlyoztak és a hanghordozásuk is más volt a bemondóknak, mint most. Épp ez volt az, ami megihlette az ausztrál Cecilia Pembertont. A kutató 18 és 25 év közötti ausztrál nők hangját elemezte. Régi, a negyvenes években készült hangfelvételeket vetett össze a kilencvenes években készültekkel. Ebből derült ki, a nők bizony rákaptak a mélyebb hangra. Igaz, egy régi eszközön felvett hang a maival lejátszva szinte biztos, hogy nem az eredetit adja vissza. Sokkal inkább arról lehet szó, hogy a nők egyenjogúsági mozgalmukkal nemcsak azt érték el, hogy kikerültek a konyhából, hanem azt is, hogy mélyebb hangjukkal férfiasabbnak, erősebbnek tűnnek.
– Nem hiszem, hogy ennyi idő alatt a természetes hang változhatott volna. Nem halad ilyen gyorsan az evolúció. Szerintem itt egyszerűen a divatról van szó. A régi színésznők hangja valóban magasabb, csicsergősebb volt, de azért, mert abban a korban az volt a divatos – mondta el a Borsnak dr. Illés Györgyi színművész, kommunikációs coach. Egy jó beszédtanárnak nem az a dolga, hogy mélyítse vagy magasabbá tegye az ember hangját, hanem, hogy megtalálja az illető egészséges beszédhangját. Hogy az épp mélyebb lesz-e, az az egyéntől függ.