A hétvégén tisztújításra készül az áprilisi választásokon csúfosan leszerepelt, azóta mélyrepülésben lévő MSZP. A Nézőpont Intézet napokban közzétett kutatása szerint a szocialisták támogatottsága 6 százalékpontra zuhant, ami a rendszerváltás óta soha nem látott mélypont.
Az elnöki posztra öten tartanak igényt: Szanyi Tibor EP-képviselő, Tóth Bertalan frakcióvezető, Bródy Gábor, a párt kulturális tagozatának elnöke, Mesterházy Attila régebbi MSZP-elnök és Kunhalmi Ágnes, aki egyik vezető arca volt a szociknak a nagy buktát hozó országgyűlési választásokon. Szakértők szerint Bródy és a nagy odamondogatónak tartott Szanyi labdába sem rúghat.
Ugyanakkor Tóth Bertalan kétéves frakcióvezetősége idején olyan csekély teljesítményt mutatott fel, hogy nevét még a vidéki párttagok sem igazán ismerik. Ezt támasztja alá egy szintén friss Medián-felmérés is: Tóth ismertsége még az MSZP-sek körében is csak 61 százalékos, miközben Kunhalmiról 92, Mesterházyról 94 százalékuk tudja, hogy kicsoda. Nyílt titok, hogy Tóth Bertalan megválasztását az MSZP egykori pénztárnoka, Puch László szorgalmazza, miután hozzásegítette a frakcióvezetői székhez is.
„Isten óvja Puchtól és az embereitől az MSZP-t” – fakadt ki több, a neve elhallgatását kérő vidéki pártvezető. A kérdésre, hogy miért nem mondott le a kudarcért felelős teljes MSZP-elnökség, egyikük így felelt: számukra csupán a személyes politikai túlélés volt a cél. Kunhalmi Ágnes politikai alkalmatlanságát ismerve, csak azért imádkozhatnak, hogy őt válassza a kongresszus a párt elnökének, hogy legalább gyorsan véget ér – még 2022 előtt – az MSZP haláltusája. A komcsi utódpárt megszűnése nemcsak történelmi elégtétel lenne, de megkönnyebbülés is a magyar közéletnek – összegzett a 888.hu.
Mesterházyval 2014-ben a baloldali összefogás elvérzett, igaz, ebben benne volt a nehéz Gyurcsányi örökség cipelése. Visszavonulása után Mesterházy vesztett a népszerűségéből, de a Medián-felmérés szerint az előző elnökök közül még mindig őt tartanák legalkalmasabbnak a vezető pozícióra.