<p>A fradista fiatalokból álló társaság lekéste a buszt, ezért átszállt a villamosra. B. Tibornak, a lelőtt metrórendőrnek sem kellett volna rajta lennie a járaton.</p>
Harminc éve történt a szocialista Magyarország utolsó rendőrgyilkossága: 1988. november 4-én Budapesten a 47-es villamosról ittas fiatalok lelökték B. Tibor rendőr törzsőrmestert, majd egyikük agyonlőtte a saját szolgálati fegyverével.
Hátulról lőtte le
A fradista, Bruce Lee filmjein nevelkedett srácok bulizni indultak, amikor a szolgálaton kívüli rendőr felszállt a villamosra.
A fiatalok óbégattak, balhéztak, mire az ugyancsak ittas B. Tibor elővette a fegyverét, és a mennyezetbe lőtt. A srácok közül István megsérült az egyik lövéstől, mire a felbőszült fiatalok lelökték a 32 éves rendőrt a villamosról, megszerezték a pisztolyát, majd a társaság vezéregyéniségének számító Attila két lövéssel agyonlőtte a már háttal lévő rendőrt. Az akkor 16 éves Attila és két társa a Dunába dobta a gyilkos fegyvert. A fiút és társait még a gyilkosság éjszakáján letartóztatták, és megkezdődött az évekig elhúzódó per, amelyből először politikai ügyet akartak csinálni.
És jött a rendszerváltás
– Az üggyel kapcsolatos összes irat mintegy ötezer oldalt tett ki – mondta a Vasárnapi Borsnak Tóth Eszter Zsófia történész. A Veritas Intézet munkatársa tárta fel az eredeti nyomozati és bírósági anyagot. – Az eljárás, amelynek során Attilát hat év fogházbüntetésre, társait pedig 8–18 hónap felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték, azért tarthatott évekig, mert jött az új korszak, a rendszerváltás. A viszonylag enyhe ítélet azon is múlhatott, hogy a gyilkossággal vádolt fiú ügyvédje nagyon agilis volt.
Az ügyet évekig kutató történész a ma már felnőtt társaság több tagját is felkereste, de a harminc évvel ezelőtti véres eseményekre nem nagyon akartak visszaemlékezni. – Már akkor is egy nagyon összetartó társaságról volt szó, és valahol meg is maradtak annak. Úgy jellemezném őket, hogy „egy gyerekkori véd- és dacszövetség”, akik mindent túléltek – magyarázta a történész.
Lekésték a buszt
A tragédiához a körülmények abszolút szerencsétlen összejátszása kellett. A szolgálaton kívüli, akkor a metrórendőrségnél szolgáló rendőr felesége elmondása szerint sosem járt haza a 47-es villamossal, és a fiatal társaság is csak azért szállt fel a járatra, mert a budai Móricz Zsigmond körtéren pont elment az orruk előtt a busz. – Ha ez nem így alakul, sosem találkoznak. Nehéz igazságot tenni az ügyben, de ha a szolgálaton kívüli rendőr nem lő bele a villamos plafonjába és a fiatalok nem ittasak, elkerülhető lett volna a tragédia – mondja Tóth Eszter Zsófia.
B. Tibor feleségét és két gyermekét hagyta maga után. Lánya, Adrienn pont a gyilkosság napján ünnepelte hetedik születésnapját. A család éppen építkezett a tragédia előtt. B. Tibor kollégái százezer forintot gyűjtöttek a ház befejezésére.