Aktuális

A Bors utánajárt - Rettegnünk kell a kanyarótól?

P. Zs.

Létrehozva: 2018.07.13.

<p>Romániában és Szlovákiában is megállíthatatlanul terjed a kanyaró. Itthon kötelező a gyerekeket beoltani a vírus ellen, de sokat ronthatnak az oltásellenes mozgalmak tudatlan tanácsai.</p>

A Bors utánajárt - Rettegnünk kell a kanyarótól?

Rendkívüli állapotot hirdettek ki a magyar határhoz igencsak közeli Nagymihályban. A szlovákiai településen hirtelen annyi kanyarós beteg került kórházba, hogy válságstábot is össze kellett hívni. Két hónap alatt ugyanis 161-en fertőződtek meg, ebből 68 esetben laboratóriumi vizsgálat is igazolta a betegséget. Sokan kapták el a kórt Deregnyő községben is. A fertőzöttek közül négy ember ráadásul Nagy-Britanniából ér­kezve betegedett meg.

Makói vészhelyzet

Magyarországon egészen 2017-ig nem volt kanyarós beteg, tavaly azonban itthon is volt járvány. Ezt a betegséget tekintve ugyanis már két, egymással összefüggő esetnél is járványról beszélhetünk. Makón egy külföldi beteg miatt a kórház több dolgozója is elkapta a nyavalyát, és néhány nap leforgása alatt majdnem 400 embert oltottak be Csongrád megyében, hogy megelőzzék a nagyobb járványt.

– Most sem tanácsos Románia, Szlovákia és Ukrajna érintett területeire utazni 15 hónaposnál fiatalabb csecsemővel. Ha mindenképp elkerülhetetlen, akkor viszont az utazás előtt két héttel be kell oltani a gyereket – tanácsolta Ócsai Lajos. Az ÁNTSZ nyugalmazott főosztályvezetője szerint ragaszkodni kell az or­szágban a 98 százalékos átoltottsághoz, kanyarójárvány esetén ugyanis 100 betegből 5-6-nál tüdőgyulladás lép fel, 1000-ből pedig egy halálos áldozatot képes szedni a vírus.

Nem kívánságműsor

Itthon sokat segít a helyzeten, hogy míg a nyugati országokban mindegy, hogy mikor kapják meg a gyerekek az oltást, ha­zánkban ez életkorhoz kötött. Az első oltást 15 hónapos korban kell megkapni, ha ez nem történik meg, szigorúan indokolni kell a miértjét. Ezután pedig egy emlékeztető oltás szükséges 11 éves korban.

Tavaly az egészségügyi dolgozók átestek immunitási vizsgálatokon, hogy megtudják, mennyire védettek. Akiknek szükséges volt, azok megkapták az emlékeztető oltást is. A háziorvosok és védőnők oltási fe­gyelme miatt így itthon maximum kisebb, helyi járványok lehetnek.

– Szerencsére a kötelezőn kívül nem kellett tavaly oltást adni senkinek, és a praxisomban a szülőknél nincs oltásellenes hangulat, ez nagyon fontos. Ha valaki mégis megbetegszik, a legfontosabb, hogy a környezete rögtön kérjen emlékeztető oltást, amennyiben korábban nem ka­pott – mondta a Borsnak dr. Nagy Árpád háziorvos, belgyógyász, reumatológus.

Kapott emlékeztetőt?

Azok, akik valaha már átestek ezen a betegségen, természetes védettséget élveznek a vírussal szemben. És bár az 1969 és ’89 között születettek csak egy oltást kaptak, a kilencvenes évek során, a kampányoltások idején sokak megkapták az emlékeztetőt is. Így 2002 és 2014 között gyakorlatilag egyáltalán nem volt beteg az országban.

Csípős

Még néhány oltásellenes, és jöhetnek a piros cédulák, amivel anno megjelölték a házat, ahol beteg volt. Akkor is 40 ezren kapták el a kórt. Putnoki Zsuzsanna

Sokat ártottak azonban a szakemberek szerint az oltásellenes mozgalmak. A 2010-11-ben Romániában pusztító kanyaró a védőoltást ellenzők miatt következhetett be.

A szlovákiai járványhoz pedig az is hozzájárul, hogy ott más a társadalombiztosítási rendszer, az oltás árát utólag fizetik vissza az embernek.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek