A meleg időben szinte nincs olyan hétvége, amikor ne kellene embert menteni a természetes vizeinkből. Pedig egy kis odafigyeléssel ez elkerülhető lenne.
Forrás: MTI
Egy héttel ezelőtt, szombaton a Balatonból 18, a Velencei-tóból pedig 5 embert kellett kimenteni. Meglepő, de ez éves szinten három-négyezer embert jelent, pedig ha egy kicsit odafigyelnénk magunkra és egymásra, akkor a vízi mentőknek is kevesebb dolga lenne, nem mellesleg a tragédiák száma is jócskán csökkenne.
Hagyjuk magunkat
Ha örvénybe kerülünk, akkor nem szabad kapálózni. Vegyünk egy nagyon mély levegőt, és hagyjuk, hogy levigyen minket a víz alá. A cső tetejénél a legerősebb a szívóerő, így biztosan nem járunk sikerrel, ha ott kezdünk el felfele úszni. A meder fenekéről jól elrugaszkodva visszajuthatunk a felszínre, de ne egyenesen felfele ússzunk, hanem oldalirányba, hogy ne kerüljünk vissza az örvénybe. Ha nem jutunk el a meder aljáig, akkor kezdjünk el felfelé úszni, ha már nem érezzük a szívóerőt. Bármennyire nehéz is, ne essünk pánikba, mert az csak ront a helyzeten.
Veszélyes lehet
Hiába látunk egy bajbajutottat a vízben, gondoljuk meg kétszer, mielőtt a segítségére sietnénk. Előfordult már olyan is, hogy a jó szándékú ember fulladt vízbe, mert a bajbajutottban felerősödik az életösztön, ami miatt a vízbe nyomhatja a megmentőjét. Csak akkor segítsünk, ha biztosak vagyunk az úszástudásunkban. Kerüljünk a fuldokló mögé, és a hóna alatt átkarolva próbáljuk meg a partra vinni. Ha mégis sikerül a víz alá nyomnia, őrizzük meg a nyugalmunkat, és egy nagy levegővétel után hagyjuk, hogy ezt megtegye, mert utána el fog engedni, a megmentő pedig kényelmesen feljöhet a felszínre.
Nagyobb hullámzásnál bizony könnyen előfordul, hogy a matraccal beljebb sodródunk. Ilyenkor a legfontosabb, hogy ne szálljunk le róla, sőt minél jobban kapaszkodjunk bele, és próbáljunk meg segítségért kiállítani. A legfontosabb ilyenkor is megőrizni a hidegvérünket. Ha a labdát vagy a matracot elfújja a szél, akkor semmiképp se menjünk utána! A pár ezer forintos fürdőeszköz nem ér annyit, hogy bajba sodorjuk magunkat!
Így segítsünk
Ha sikerült kihúzni a bajbajutottat a vízből, de nincs eszméleténél, akkor a mentők kiérkezéséig mindent meg kell tennünk. Ha nincs életjel, akkor kezdjük meg az újraélesztést, ezzel sokat tehetünk, amíg megérkezik a szakszerű segítség. Fontos, hogy ha látszólag semmi baja nincs a fuldoklónak, akkor is ki kell hívni a mentőket, mert elképzelhető, hogy annyi vizet nyelt, ami később károsíthatja a szervezetet, de a tüdejébe jutott folyadék is okozhat később problémát.