Aktuális

Kártyatrükkök: így lopják le a pénzt a számlánkról - a Bors utánajárt

P. Zs.

Létrehozva: 2018.07.24.

Egyre többekkel fordul elő, hogy a konyhában főzőcskézve egyszer csak sms-t kapnak a bankjuktól, hogy Kínában fizettek a kártyájukkal. Hogy történhet meg ez?

Kártyatrükkök: így lopják le a pénzt a számlánkról - a Bors utánajárt

Rémtörténetek keringenek az interneten arról, hogy az embertől több ezer kilométerre valaki a pénzét költi. Hogy hogyan lehetséges mindez, arról sok a pletyka. Mostanra úgy tűnik, ezek már nem is annyira pletykák.

Visszaadja a bank

Alapszabályok

A bankkártyát nem szabad kiadni a kezünkből.

A folyószámlán kisebb összeget érdemes csak szabadon hagyni.

PIN kódot sose tartsunk a kártya mellett, és úgy adjuk meg, hogy ne lássa más.

Kérjünk a pénzmozgásról sms-szolgáltatást.

Legyen virtuális számlánk, ahonnan az internetes vásárlást bonyolítjuk.

Ha bármi történik, azonnal tiltsuk le a kártyát, ne is próbáljunk kivárásra játszani.

Egy délután éppen az ablakokat pucoltam, amikor valaki egy New York-i plázában megpróbált 465 dollárt elkölteni a bankkártyámmal. Persze rögtön letiltottam a kártyát, de azóta sem jövök rá, hogy szerezték meg az adataimat. Nem szoktam online vásárolni, nyilvános wifit sem használok – mondta a Borsnak Zsófia. A fiatal anyuka hozzátette: sosem gondolta, hogy valaha megeshet vele ilyen, eddig ugyanis azt gondolta, ez csak a filmekben létezik.

Szerencséjére a bankja korrektül kezelte a dolgot, és visszatérítette a kárt. Ám nem ő az egyetlen, akivel ez történt. Egy másik esetben Londonban költötték egy nő pénzét, és mire sikerült letiltatnia a kártyáját, addigra az összeset elherdálták. Viszont eb­ben az esetben is helytállt a bank. A szakértő szerint nem arról van szó, hogy az adott pénzintézet nem tudja megvédeni az adatokat. Hanem például arról, hogy a kártyagyártó cég adatbázisából el tudják lopni azokat.

Segít az alufólia

Eddig csak urbánus legendának tűnt, hogy akár a boltban is le tudják másolni a kártyát, vagy éppen az érintős fizetés miatt akár a buszon is egyszerűen „lecsippantják” az összegeket. Erre is akad azonban példa, ahol az tűnt fel, hogy a kártyás fizetésnél ugyan minden a szemük előtt történt, ám az egész fizetési procedúra túl sokáig tartott és túl sokáig húzták az időt, kedveskedéssel leplezve, mi történik valójában.

– Előfordulhat, vagyis technikailag nem lehetetlen, hogy megszerezzék a paypass-os kártya szükséges adatait, de ezek az adatok csak vásárláshoz és csak olyan helyen használhatók, ahol az un. 3 jegyű CVV kódot nem kéri a kereskedő. Az ilyen adatszerzéshez tudni kell, pontosan hol van a kártya, és nagyon közel kell menni hozzá – mondta a Borsnak Jakab Péter, bankbiztonsági szakértő. 

Ezzel szemben azonban vannak nagyon egyszerű védelmi megoldások: egy alufólia darab a pénztárca egy rekeszébe, esetleg két kártya egymás mellett hordása. Ha valaki teljes biztonságot  szeretne az ilyen kártyaadatszerzés, ma már vehet fémszálas bankkártya tokot is, amivel lehetetlenné válik az ilyen lopás. 

Csábító e-mailek

A szakértő szerint a legtöbb esetben ugyanakkor nem a banktól kerülnek ki az adatok, hanem jellemzően az emberek hiszékenységének köszönhetően. Nem egyszer előfordul, hogy nagy nyereményt ígérő, adatokat kérő emailre, szó nélkül válaszolnak és olyan védendő adatokat adnak meg mint a név, kártyaszám, lejárati idő, és a hátoldalon található kód CVV kód, melyek birtokában már azonnal lehet akár nagy értékű vásárlást kifizetni az interneten. 

– Velem és a feleségemmel is előfordult már hasonló helyzet. Szerencsére azonnal jelzett a bank, hogy gyanús a tranzakció összege és födrajzi helye, ami a szokásainktól teljesen eltért. ilyen esetekben azonnal le kellett tiltani a kártyát a bank 24 órás ügyfélszolgálatánál. Igaz, hogy számszerűen nő az ilyen visszaélések száma, de az összes tranzakcióhoz viszonyítva az arányuk csökken. A bankok több száz szabály mentén figyelik a bankkártyás pénzmozgásokat, és így fedik fel ezeket – tette hozzá a szakértő.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek