<p>Egy eddig nem ismert, új lisztériabaktérium miatt haltak meg kilencen Európában. A végzetes gyorsfagyasztott zöldségeket Baján csomagolták, és itthon is lehetett kapni belőlük. </p>
Egyelőre nem tudni magyar betegről, sem halálos áldozatról annak kapcsán, hogy a Magyarországon termesztett, majd fagyasztott zöldségekbe egy olyan baktérium került, amit eddig nem is ismertek a szakemberek.
47 fertőzésről tudnak
Az európai járvány eddig kilenc halálos áldozatot szedett az elmúlt három évben. Ez a szám viszont március óta hárommal növekedett, vagyis még mindig szedhet áldozatokat. Az európai hatóságok jelentése szerint a cég bajai üzemében gyártott zöldségek egy része Lengyelországon keresztül jutott az Európai Unió több országába. Ausztriában, Dániában, Finnországban, Svédországban és az Egyesült Királyságban összesen 47 embert fertőzött meg.
Célkeresztben a Jégkert
A hazai boltokban és raktárakban is hatalmas mennyiség van még nemcsak a mélyhűtött kukoricából, de a cég összes termékéből, például brokkoliból vagy mexikói zöldségkeverékből.
A magyar hatóság a vizsgálatok eredményeképp azonnal leállította a gyártást, és értesítette a boltokat. Így például a Penny Marketben megvásárolható összes Jégkert márkanevű terméket levették a polcokról.
De úgy tűnik, számos magyar hipermarket is kapott a termékekből. Angliában a Tesco, a Lidl és az Aldi is forgalmazta a salátakeveréket.
– A fertőzés általában 1-10 nap alatt már mutat tüneteket, de akár kilencven nap is lehet a lappangási idő. A riasztási lánc miatt ugyanakkor úgy gondoljuk, nem kell újabb áldozatra vagy megbetegedésre számítani. A legfontosabb, hogy fagyasztott termékeket minden esetben a csomagoláson javasoltaknak megfelelően hőkezeljük, így tudjuk kivédeni a kockázatot – mondta a Borsnak dr. Nagy Attila, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) igazgatóhelyettese.
A szakember hozzátette: a gyárban nem hibáztak, ugyanakkor a gyártósoron megtalálták a fertőzés forrását. Mivel minden határértéken belül volt, így a probléma sokáig rejtve maradt. Nehezítette a járvány okozójának megtalálását az is, hogy nagyon kevés esetben okozott panaszt a baktérium jelenléte. Az ugyanakkor a vizsgálatok során kiderült, hogy a lisztériabaktérium egy új törzse áll a fertőzés mögött, ami sokkal agresszívabban „viselkedik”. A megoldást pedig a legnagyobb mennyiségben gyártott csemegekukorica jelentette. A bajai üzemben, ahol korábban többek között az Iglo és Globus termékeket is gyártottak, fertőtlenítés és teljes gyártósorcsere után most próbaüzemben működnek. Amennyiben hosszú ideig fertőzésmentes zöldségek tudnak kikerülni, újra működhetnek majd.
Erőteljes az új változat
A megbetegedéseket a listeria monocytogenes nevű baktériumnak egy erőteljes változata okozta. A fertőzés jellemző tünete a láz, hányás, hasmenés, fejfájás. A betegség a csecsemőkre, várandós nőkre, idősekre veszélyes.