Aktuális

Klímaháború - 22 fokos helyiségben dolgozunk a legjobban

Zsigmond Viktória

Létrehozva: 2018.07.13.

<p>Ön is folyton veszekszik a kollégáival a munkahelyük hőmérséklete miatt? A szakértők pontot tettek az irodai klíma kérdésére. </p>

Az egyik fázós, a másiknak meg mindig melege van. Azt már a legtöbben tudják, hogy a kinti hőmérséklethez képest csak 6–8 fok lehet a különbség, de kinek van igaza, annak, aki 20 fokban is izzad, vagy aki 30 fok alatt még felvesz egy pulóvert? 

Több hibát vétünk

A szervezetünk okos. Ha fázunk, akkor energiát használ fel a testünk azért, hogy melegen tartsa magát, ami miatt kevesebb erő jut a gondolkodásra. Az amerikai Cornell Egyetem szakértője szerint a 20 fokos  vagy ez alatti hőmérséklet nem tesz jót a munkamorálunknak, de éberebben tartja a monoton munkát végzőket. Bebizonyították, hogy ebben a hőmérsékletben 25 százalékkal na­gyobb a dolgozók hibázási aránya, és a 8 órából jóval kevesebbet töltenek el hasznos munkával. Gondoljon arra is: minél ala­csonyabbra állítja a légkondi hőmérsékletét, annál magasabb többletköltségre számíthat mun­káltatóként.

Manipuláljon a hővel

Sem a túl meleg, sem a túl hideg nem tesz jót a testünknek. A szakértők úgy vélik, 22 fokon működik legjobban a szervezetünk, ilyenkor dolgozunk a leghatékonyabban. A 22–25 fok közötti hőmérséklet pedig elengedhetetlen a kreatív gondolkodáshoz.

– Az ember 21–24 fok között érzi ma­gát legkomforto­sabban, de minden szervezet más. Van, akinek magasabb a hő­igénye, másnak alacsonyabb. Ha szenvedünk a melegtől vagy fogvacogva fázunk, akkor dolgozni sem tudunk megfelelő­en – mondta la­punknak dr. Bense Tamás háziorvos.

Ne sajnálja a pénzt

Az újabb készülékeknél már figyelnek arra, hogy a levegő ne nagy huzattal cserélődjön ki a térben, hanem több kisebb lyukon, de ezt meg kell fizetni. Ahogyan arról már a Bors be­számolt, a Tudatos Vásárlók Egyesülete tesztelte a piaci forgalomban lévő légkondikat. Kiderült, sajnos ez az a műszaki cikk, amelyen nem érdemes spórolni. Minél többe kerül, annál jobb a minősége. 

Nyakmerevedést okozhat a légkondi

Nincs is annál jobb, amikor a kinti forróságból bemegyünk a hűvös irodába vagy helyiségbe, de, mint dr. Bense Tamás elmondta, ez rengeteg egészségi problémát okoz. 

– A légmozgás felkeveri a port, tehát allergiás tüneteket is okozhat. A közvetlen hideg levegő vagy a nagy hőmérséklet-különbség leginkább a meghűléses betegségeknek kedvez. Ha tartósan a klíma alatt ülünk, akkor az akár mozgásszervi problémákat is tud okozni. Ízületi panaszokhoz vezet, és a szemet is irritálhatja a klíma „szele”, ami miatt kötőhártyagyulladással mehetünk majd orvoshoz. Tipikus klímaprobléma a nyakmerevedés, vagyis az úgynevezett „ferde nyak”, ami a huzat hatására jön létre. Pár nap alatt saját magától meggyógyul, viszont addig erős fájdalommal jár – figyelmeztettet az orvos. Utóbbi eset elkerülése érdekében egy vékonyabb sálat tekerjünk a nyakunk köré.

Így védje a gyereket

Egyre elterjedtebb az otthoni légkondicionáló használata is, amit a kisgyermekes családok és az érzékenyebbek csak szolidan használjanak. Ha bekapcsoljuk a gépet, akkor a gyermeket vigyük át a másik szobába, vagy menjünk el vele sétálni, hogy ne érje közvetlenül a hideg levegő. Mielőbb újra bemennénk a szobába, kapcsoljuk ki a klímát. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek