Festéket is készítettek a konzervált testekből.
Forrás: Végh István
Akinek van egy, a nagyszülőktől örökölt festménye, annak bizony múmiája is van otthon. A „múmia barna” szín itt ugyanis szó szerint értendő: az egyiptomi múmiák maradványaiból a középkortól kezdve a 18. századig pigmentet készítettek, de ezt a 20. század elején betiltották.
Háromszáz év körüli, ismeretlen múmiáról hullt le szó szerint a lepel Budapesten. Bármennyire hihetetlen, de autóval érkezett a Természettudományi Múzeumból a Corinthia Hotelbe, ahol titkairól is meséltek. Kilétét a teljes homály fedi, ugyanis a múzeum pincéjében találták, a róla szóló dokumentumok viszont megsemmisültek. Így folyamatosan vizsgálják, hogy minél több dolgot ki lehessen róla deríteni.
– Ő nem fog nevet kapni, megmarad Transylvaniai Múmiának. Egyelőre csak annyit tudunk róla, hogy ott találhatták, a körülbelül 40-50 éves férfi testét. A tüdő állapota arra tbc-re utal. Természetesen vendége lesz a hamarosan megnyitó, a Világ Múmiái Kiállításnak – mondta a Borsnak Oláh Zsuzsanna, a JVS Group Magyarország kommunikációs és marketing vezetője.
A múmia agya kicsi gombóccá alakult, de maradtak a beleiből is. Hiányzik például a bal lábfeje, és kézfeje is, de ebből csak utóbbi okozhatta a halálát, a láb vágása ugyanis arra utal, hogy azt halála után egy hozzáértő amputálta. Ami pedig már-már meghökkentő, hogy bajusza, szakálla, sőt, mellkasszőre és haja is van a mumifikálódott testnek.
– Neki különösen jó állapotú a szőrzete és a haja, egyszóval látszik, hogy szépen karban tartotta őket. A szőrzet általában megmarad, kivéve, ha az azt pusztító atka-fajta hozzáfér. Ezért aztán nagy kincs, ha ilyen testet találunk – árulta el Szikossy Ildikó, antropológus professzor.