Egyre gyakrabban keresnek otthont hazánk szárnyasai az emberek közelében. Tanuljon meg velük élni!
Forrás: Thinkstock
Hétfői számunkban bemutattuk a tömörkényi Fecskefészek sörözőt, ami nevéhez hűen mindent megtesz az eresz alatt költő madarakért.
A Bács-Kiskun megyei Vaskút Szőlőfürt Vendéglőjének tulajdonosai is odafigyelnek a fecskéikre.
Olyannyira, hogy még a felújítást is félbehagyták addig, amíg ki nem repültek az idei fiókák. Ez követendő példa lehetne. Sajnos sokan bele sem gondolnak abba, milyen károkat okoznak a fészkek leverésével.
– A lakott területen élő madarak jelentős része védett. Így fészkük, tojásuk és maga a szárnyas elpusztítása is törvénysértés – mondta a Borsnak Orbán Zoltán, a Magyar Madárvédelmi Egyesület sajtósa hozzátéve, hogy ez a költési időszakra vonatkozik.
November elsejétől március harmincegyedikéig a megyei kormányhivatal engedélyével az üres lakok leverhetők.
Összegyűjtöttünk pár hazánkban fészkelő madarat, amelyek fészekrakási szokásai a legtöbbször bosszúságot okoznak az embernek, pedig szomszédságuk nagy előnyökkel jár.
Gólya
Vízpartos területek mellett raknak fészket. Általában fák tetején, de a villanyoszlopok és a kémények is kedvelt helyeknek számítanak a magaslat miatt. Utóbbi okozhat bonyodalmat az állat és az ember számára is. Az elektromos vezetékekbe beleakadhatnak a gólyák, a kémények tetején hideg időben pedig füst keserítheti meg az életüket.
Bagoly
Fák tágas odvaiban szeretnek fészkelni. Hasznos a jelenlétük, mert leginkább apró rágcsálókból áll az étrendjük. Éjszakánként portyáznak, megfogják a környékbeli egereket és patkányokat.
Fecske
Leginkább az eresz alá szeretnek fészket építeni sárból és gallyakból. Otthonuk közelében vadásznak apró rovarokra, szúnyogokra, nagy szolgálatot téve ezzel a környezetüknek. Folyamatos csicsergésüktől hangos a környék. Bosszantó lehet ugyan a fészkek alatt összegyűlő madárpiszok, de lehet tenni ez ellen úgynevezett fecskepelenka felszerelésével.
Denevér
Az odvas fákat kedvelik igazán. Sajnos egy-egy alkonyati vadászat során gyakran tévednek be a lakásokba a nyitott ablakon keresztül. Ilyenkor okoznak igazán nagy riadalmat, főleg, ha beleakadnak a nők hajába. Hasznos állat, rengeteg szúnyogot és rovart fogyaszt.
Így néz ki egy denevérhotel
A nemzeti parkok területén úgynevezett denevértornyokat alakítottak ki, hogy az apró állatkák új otthonra lelhessenek.
– Csak szűk berepülőnyílás van rajta, ragadozók nem férnek be. Gyakorlatilag barlangnak vagy hatalmas faodúnak tekintik a denevérek, szívesen beköltöznek. Ilyen tornyokba költöztetjük a téli időszakban mentett egyedeket is, ahol tovább tudják folytatni téli álmukat – magyarázta a Borsnak Kiss Mónika, a Kiskunsági Nemzeti Park kommunikációs menedzsere.