A Kádár-korszak fénykorában született, emblematikus magyar édesség a Kojak nyalóka. Ugyanazon<br /> recept alapján gyártják 1965 óta.
Forrás: Bors
Békés megyei Mezőberényben készülnek ma a Kojak nyalókák. Meglepetésünkre egy viszonylag kis manufaktúrába nyertünk bebocsátást, ahol mindössze tizenöten látják el az egész országot az édességgel.
– Az 1965-ös, hagyományos receptet követjük, és kizárólag természetes alapanyagokkal dolgozunk. A piaci verseny miatt nem mindig volt könnyű a dolgunk, de a jelek szerint a mai napig rajonganak a magyarok a Kojak nyalókáért – mondja Kima Norbert, aki négy éve vezeti a céget, és korábban cukrászként dolgozott.
– A Kojak nyalóka most ötvenhárom éves, és 1997 óta készül Mezőberényben, már nem csak csokis változatban. Rajta kívül a Limó nevű italport is mi gyártjuk, amire az idősebbek emlékezhetnek.
Innen a neve
Először csak csokis nyalókaként emlegették Magyarországon az édességet. A Magyar Televízióban 1973 és 1978 között futó, népszerű amerikai krimisorozat nyomozója, Kojak azonban állandóan nyalókát szopogatott, mivel le akart szokni a dohányzásról. Noha az ő nyalókájának nem sok köze volt a magyar csokis-vaníliáshoz (általában gyümölcsös, piros színe volt), utóbbit mégis elkezdték az emberek Kojak nyalókának nevezni.