Aktuális

Van, ahol sértés a győzelem vagy az oké kézjele

B. B. A.

Létrehozva: 2018.07.18.

Forrás: AFP

A középső ujj kinyújtva, a többi ökölbe szorítva. A nem túl kedves kézjelzés talán az egyetlen, ami kultúrákat, nyelveket, nemzeteket „összeköt” – ugyanazzal a jelentéssel. De honnan ered? És a többi kézjel jelenthet-e mást és mást a különböző országokban?

Katapygon!

Ki gondolná, hogy egészen az ókorba kell visszamenni az időben ah­hoz, hogy „megtaláljuk” a helyet, ahol először küldte el valaki a másikat melegebb éghajlatra a középső ujjának felmutatásával? Az antik görögök kezdték el használni a „kapd be!” jelet.

Akkor és valószínűleg ma is a kinyújtott középső ujj a férfi nemi szervet szimbolizálja, a behajtott két-két ujj mellette pedig a heréket. Ha a jelzést még egy felfelé irányuló mozgással is megspékelte a jó­akaró, akkor azzal nem jelzett mást, mint az anális behatolást. A mozdulatnak még görög neve is van: katapygon. A jelzést legtöbbször a görög színdarabokban használták, és durvábbat nem is engedtek meg maguknak a színészek, ennél nagyobb sértést ugyanis nem viselt el az akkori színház. 

V, mint…

A „bemutatásnak” 1415 után új variációja lett. A százéves háború egyik fontos csatájában, az angincourti ütközetben az angol katonák megállás nélkül bemutogattak a franciáknak, de nem csak a középső ujjukkal. Hozzá emelték a mutatót is, V alakot formálva, éppúgy, ahogy a győzelem jelét szokták használni, csak kézfejjel kifelé.

A franciák ugyanis azzal próbálták megrémíteni az angolokat, hogy azoknak a katonáknak, akiket foglyul ejtettek, levágták a mutató- és középső ujját, hogy ne tudják használni az íjat. Az angolok tehát azt üzenték: nekem megvan még mindkét ujjam, tudok tehát íjazni.

Ma már teljesen mást jelent a V jelzés. Kanadában és az Egyesült Államokban a „victory”, vagyis a győzelem jele, Angliában, Ausztráliában, Dél-Afrikában és Új-Zélandon viszont igen kellemetlenül sülhet el, ha valaki ezt mutatja, mivel ezeken a területeken trágár szexuális utalás.

Oké az oké?

Az „oké” kifejezésére kétféle jelzés is ismert. Az egyik, amikor a hüvelyk- és a mutatóujjal egy kört formálunk, a másik pedig, amikor a hüvelykujjunkat fölfelé tartjuk, a többit pedig oldalra fordítva szorítjuk ökölbe. Arról, hogy az oké (okay = OK) kifejezés egyáltalán honnan ered, számos mendemonda létezik. Hogy melyik a valós, azt egészen biztosan nem tudni.

Az egyik állítás szerint a nyolcadik amerikai elnök, Martin Van Buren (élt: 1782–1862) szülővárosának, Old Kinderhooknak a rövidítése, a kézmozdulatot pedig a kampányához használt plakátokon mutatták először. Egy másik elmélet szerint viszont a hetedik amerikai elnöké, Andrew Jacksoné (1767–1845) az „érdem”, aki gyakran ezzel a két betűvel jelezte: minden rendben.

Megint mások viszont úgy vélik, a jelzés nem más, mint egy mudra, vagyis egy, a buddhizmushoz és a hinduizmushoz köthető, rituális mozdulat. Annyit tesz: tanulás. A mutató- és hüvelykujjal formált kör egyébként Japánban a pénzt, Tunéziában viszont életellenes, erőszakos cselekedet ígéretét jelenti. Francia- és Németországban, valamint Latin-Amerika országaiban vulgáris sértés.

Lájkolás 

A másik okéjelzés, vagyis a felfelé tartott hüvelykujj, aminek az ikonjával ma a Facebookon is lájkolunk, ugyancsak az ókorból ered, miként a középső ujj felmutatása.

A Római Birodalom amfiteátrumaiban ezzel jelezte a játékokat megrendeztető császár, hadvezér vagy helytartó, hogy a vert helyzetben lévő gladiátornak megkegyelmez, azaz hagyja életben az ellenfele. Ha lefelé fordította az ujját a döntnök, akkor viszont végezhetett az egyik harcos a másikkal.

Aki azonban a mai Itáliába, Görögországba vagy Thaiföldre megy nyaralni, az a kint tartózkodás idejére függessze fel a jelzés használatát. Ezekben az országokban ugyanis trágár szexuális utalás, ugyanúgy, mint a V jelzés az angoloknál, ausztráloknál.

Jó tudni!

Fityisz

Görögországban, Oroszországban, Törökországban, Indonéziában és Kínában vulgáris jelentése van, Brazí­liában, Portugáliában és az Egyesült Államokban a szerencse és a termékenység szimbóluma.

Hívogató mutatóujj

A Távol-Keleten és Afrika néhány országában a halál jele.

Szarv

A leginkább koncer­tekről ismert, mutató- és kisujjal formált jelzés átok elleni védelmet, illetve a rock szeretetét üzeni Angliában éppúgy, mint a Dominikai Köztársaságban. Az olaszoknál és más mediterrán országokban, valamint Kuba és Brazília tájain fel­szarva­zottságot, ördögszarvat és szexuális sértést jelez.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek