Megkezdték az utolsó csapat kimentését a thaiföldi barlangból. Kedd délelőtt újabb csapat merült le a még bent raboskodó fiúért és edzőjükért. Ezúttal 19 fős egység hatolt be a Tham Luang barlangba, ahol az előzetes tervek szerint előbb a négy gyermeket készítik fel a visszaútra, és mikor ők biztonságban vannak, akkor mentik ki az edzőjüket is. A felnőtt nem marad egyedül, az elmúlt napokban állandóan voltak velük szakemberek, köztük egy mostanra hősként ünnepelt ausztrál orvos, de a thaiföldi haditengerészet három tagja is személyesen támogatja őket napok óta.
A Sky News információi szerint az eddig kimentettek állapotát stabilizálták, s jókedv uralkodik a fertőzésveszély miatt elzárt kórteremben. A kimentett fiúk nevét még nem hozták nyilvánosságra, s az elsőként felhozott fiúk is csak hétfőn láthatták a szüleiket, egyelőre csak üvegfalon keresztül.
Update: A Reuters információi szerint kedden két tinit már felhoztak a barlangból - így tízre emelkedett a kimenekítettek száma.
Update 2: A Reuters 12:20-as értesülései szerint már a tizenegyedik tinit menekítették ki a búvárok. A mentés jelenleg rendkívül jól halad - már csak egyetlen tinit és a csapat bentrekedt edzőjét kell kimenekíteni. Meg nem erősített információk szerint a tizenegyedikként kimenekített fiú Chanin Wiboonrungrueng, a társaság legkisebb tagja.
Update 3: Magyar idő szerint délután két órára mind a 12 gyereket kiszabadították a mentőegységek - valamint az edzőt is kihozták.
A fiatalok kálváriája június 23-án kezdődött: ekkor veszett nyomuk a Tham Luang barlangrendszerben. A 12 gyerek és edzőjük sorsát világszerte figyelemmel követték. Már az is kész csoda volt, hogy élve találtak rá a csoportra július elején - ám a történet ezzel még nem ért véget. A kutetóexpedíció két brit tagja ugyanis több kilométeres víz alatti út megtétele után találtak rá az átfagyott, didergő, ugyanakkor mosolygó tinikre és kísérőjükre.
A fiúk a barlangrendszer középső részén, a föld alatti folyam partján találtak egy kisebb üreget, ahol elegendő levegő rekedt meg, de így is csak összebújva férnek el a vízmentes, koromsötét kis hasadékban. Felfedezésükkor átfagyva, legyengülten és rettegve ültek alig egy méterrel a folyamatosan emelkedő vízszint felett, s mikor a két búvár rájuk talált, első kérdésük az volt: milyen nap van ma? Az eltelt idő alatt ugyanis a teljes sötétségben minden időérzéküket elveszítették.
Az első hírek szerint azonban rendkívül veszélyes lett volna a víz alatti menekülés - így hónapokat is várhattak volna, amire az esőzések elvonulnak, és a vízszint csökkenésével biztonságban kijuthatnak. A mentés szervezői azonban úgy döntöttek: bíznak a fiúkban, és megkockáztatják a gyorsabb, ám kétségtelenül nem rizikómentes mentőakciót.
Az első négy tinit vasárnap menekítették ki - egyenként segítve őket a rendkívül hosszú, koromsötét víz alatti járatban. Hétfőn újabb négy tini menekült meg, kedden pedig megkezdődött a mentőakció utolsó szakasza - melyben az utolsó négy bentrekedt tini és edzőjük kiszabadítását tűzték ki célul.
A BBC jelentése szerint két hollywoodi producer, Michael Scott és Adam Smith a Pure Flix filmes cég képviseletében már most ott van Thaiföldön, hogy közvetlen közelről figyelje az események alakulását. "Hamarosan más filmesek is itt lesznek, ezért gyorsan kellett cselekednünk" - nyilatkozta Smith annak kapcsán, hogy többekben felmerült: igen nagy érzéketlenségre vall máris a megfilmesítés miatt zaklatni az érintetteket.
Június 23. – A kiskamaszokból álló futballcsapat és edzőjük elindult a barlangban, de nem tértek vissza.
Június 24. – A helyi mentőegységek búvárai az elárasztott járatokban keresték őket.
Június 25. – Thai katonai búvárok berobbantották az egyik járatot, ahol az eltűnteket sejtették.
Június 26. – Friss lábnyomokat találtak a barlangban. Több mint ezer katonai mentő, drónok és kereső robotok csatlakoztak az akcióhoz.
Június 27. – A heves esőzés miatt gyorsabban emelkedett a vízszint a járatokban, mint ahogy ki tudták szivattyúzni, ami leállította a mentést.
Június 28. – Három brit búvármentő érkezett a helyszínre.
Június 30. – Ausztrál rendőrök és katonai mentők érkeztek.
Július 1. – Két brit búvár élve talált rá a legyengült fiúkra.
Július 2. – A fiúkat ellátták, ekkor még úgy tűnt, lehet, meg kell várni az esős időszak végét. Akár hónapokra is bent rekedhettek.
Július 4. – Több fajta menekítési terv is megszületett, ezek közül a fiúk fúrás által való felszínre hozását elvetették, egyre valószínűbb volt, hogy kénytelenek lesznek víz alatt a felszínre jönni.
Július 5. – Szamarn Punan, a thaiföldi haditengerészet elit alakulatának egykori tagja elhunyt a mentés során - közölték a szomorú hírt a hatóságok. Az önkéntes búvár oxigénpalackokat helyezzett el a barlangban az útvonalon, amelyen keresztül a bentrekedt csoportot kimenekíteni készülnek. A férfi eljuttatta a palackot a kijelölt helyre, majd a visszafelé vezető úton eszméletét vesztette. Megpróbálták újraéleszteni, de a kísérletek nem jártak sikerrel.
Július 8. – Megkezdik a mentést. Az első négy tini kimenekül.
Július 9. – Az úsztatásos mentőakció második napja. Újabb négy tini menekül ki a barlang fogságából.
Július 10. – A mentés harmadik napja. A tervek szerint kihoznak mindenkit.