A kertekben roskadoznak a paradicsombokrok, de sok helyen még a spájzban is találunk 1-2 üveg szószt a tavalyi termésből. Ezekből mind-mind isteni ételeket készíthetünk.
A szerencsésebbek a saját kezükkel szüretelt paradicsomukból készíthetnek finomságokat, de a boltban vásárolható társaikból is remek ebédet rittyenthetünk. A gasztronómia szakértőitől rengeteget tanulhatunk, például hogy hogyan újíthatunk a jól megszokott ízeken.
Hozzávalók:
1 gerezd fokhagyma,
1 fej vöröshagyma
25 dekagramm passzírozott paradicsom
4 evőkanál paradicsompüré
3 teáskanál olívaolaj
só, bors, fűszerek ízlés szerint
Elkészítés: A megtisztított hagymákat kockázzuk fel, és öntsük hozzá a passzírozott paradicsomot, paradicsompürét és az olívaolajat, majd botmixerrel pürésítsük össze. A végén ízesítsük ízlés szerint, és már készen is van a paradicsomszósz.
A Michelin-csillagos magyar séfnek, Sárközi Ákosnak van tippje, hogy ne a szokásos paradicsomos húsgombóc kerüljön az asztalra. – Pirítsunk le hagymát, erre tegyük rá a rizst, majd azt is pirítsuk meg. Rizottószerűen főzzük meg. Ezután öntsük hozzá a zsírosabb darált húshoz, és készítsük el a gombócokat. Az egyik trükköm, hogy a húsokat először babérleveles, szemes borsos vízbe főzöm ki, amibe teszek angol vagy sima zellert és sót. Ha kivettem a húsgombócokat, akkor ebbe a vízbe keverem bele a paradicsompürét, majd mehet vissza a hús – árulta el a séf.
Gianni Annoni olasz gasztronómiai szakértő egyik kedvence a paradicsomleves, sokszor készíti. Cukor helyett répával is édesíthetjük. – Először is pirítani kell alá egy kis hagymát, répát és angol zellert. Ezeket nagyon apróra kell vágni, hogy szinte észre se lehessen venni. Olívaolajon pirítsuk addig, amíg teljesen meg nem puhul, hogy a végén ne legyen darabos a leves, majd jöhet rá a jó minőségű konzervparadicsom, amit lassú tűzön szépen főzünk addig, amíg a víz elfő belőle. Ha egész paradicsomból készítjük, akkor először forrázzuk le, majd szedjük le a héját, és kockákra vágva ugyanúgy lassú tűzön főzzük meg. Közben sózzuk, borsozzuk, és a babérlevelet se felejtsük ki! Az igazi olasz leveshez sótlan kenyeret pirítunk, de csak a belét tesszük bele a kész ételbe, mert a héja keserű lesz a pirítástól. Tehetünk rá parmezán sajtot és olajat. Az így készített verzió sűrűbb, mint a magyar leves.