<p>Sokan örülnek, hogy bekerültek az egyetemre vagy főiskolára, de akad tanácstalan diák is, aki jócskán túlteljesített, mégis elutasították a felvételijét. </p>
A napokban érkezett szerkesztőségünkbe egy panasz: egy fiatal felsőoktatási jelentkezését elutasították. Pedig az illető a ponthatárokat jócskán túllépte, mégis az az SMS érkezett számára, hogy elutasítják a jelentkezését. A diák és családja ledöbbent, majd megpróbálták kideríteni, hogy mi is történt valójában. Kiderült, hogy a rendszerbe nem lett feltöltve az érettségije. A diák rögtön a középiskolájához fordult segítségért, az ottani illetékes állította, hogy az iskola eleget tett a feladatának, elküldtek minden dokumentumot az Oktatási Hivatal központjába. Ki hibázott, és mi lesz a sorsa a „levegőben lógó” diáknak?
Követhető adatok
A Bors megkeresésére az Oktatási Hivatal közölte: egyelőre nem érkezett hozzájuk hivatalos bejelentés a felvetett problémával kapcsolatban.
– Ha egy jelentkező elérte a megpályázott szak ponthatárát, akkor felvétele sikeres – olvasható a hivatal lapunknak küldött levelében. – Amennyiben valaki a kétszintű érettségi bevezetését követően érettségizett, akkor az eredménye tantárgyanként (százalék + osztályzat) szerepel a közhiteles nyilvántartásunkban. Az átvett adatokat a jelentkezők folyamatosan nyomon követhették a személyes felületükön, a www.felvi.hu honlapon. Ha hibát találtak, illetve vélelmeztek, ezt a megadott határidőig jelezhették a hivatalnak. A munkatársak minden esetet megvizsgáltak, és ha a probléma valósnak bizonyult, javították a hibás adatot a felületen – magyarázta a kommunikációs osztály. És tényleg. Akár alapképzésre, akár mesterképzésre jelentkezett egy diák, csak a Felvi.hu rendszerén keresztül volt erre lehetősége. Hiányzó dokumentum esetén e-mailben értesítik a pótlásról a felvételizőt.
Fordulhat bírósághoz
Meglepő vagy sem, az Oktatási Hivatal közléséből kiderült, hogy egy idén január elsején hatályba lépett törvény értelmében a bírósághoz fordulhat az a tanulni vágyó, aki úgy érzi igazságtalanság történt vele. – Ha jogszabálysértést vélelmez a jelentkező, akkor – a www.felvi.hu honlapon szereplő ismertetés alapján – keresettel fordulhat a bírósághoz, kérve a pontszámának és ezzel a felvételi döntésének a felülvizsgálatát – jelentette ki a hivatal.
Ügyvéd sem kell hozzá
A határozat után összesen harminc nap áll rendelkezésre, hogy a diák fellebbezzen. Vagyis, augusztus 24-ig lehet benyújtani a kérvényt, amely után közigazgatási pert indítanak. A felvételizők önállóan, tehát ügyvéd nélkül is beadhatják a keresetet az Ügyfélkapun keresztül, vagy postai úton az Oktatási Hivatalhoz eljuttatva. Amennyiben kiderül, hogy a diák a hibás az ügyben, akkor legalább 30 ezer forintot kell fizetnie, viszont ha megnyeri a pert, akkor a hivatal fizet.
Hétfő éjfélig még beadhatják az utólagos felvételijüket azok, akiket az egyik megjelölt egyetemre vagy főiskolára sem vettek fel, de csak egy helyre adhatják be a jelentkezésüket. Pótfelvételizni kizárólag a Felvi.hu oldalon lehet. Ahhoz, hogy elfogadják a jelentkezést, az adatokat még aznap hitelesíteni is kell. Ezt megtehetik Ügyfélkapun keresztül vagy az e-felvételi felületéről kinyomtatott és aláírt hitelesítő adatlappal, amit az Oktatási Hivatalhoz postán keresztül kell eljuttatni.
Egy neve elhallgatását kérő illetékes lapunknak elmondta, úgy gondolja, hogy az elutasított jelentkezés esetében az emelt szintű érettségi hiánya lehetett a probléma. Tapasztalatai szerint gyakran előfordul, hogy a diák a jelentkezés közben változtat e-mail címet, de ezt a rendszerben nem jelzi, vagy rosszul adja meg.
– Minden érettségit és nyelvvizsgát automatikusan megkapunk, majd a gép számolja ki a pontokat. Előfordult már olyan, hogy a diák nem tudta, hogy emelt szintű érettségi a követelmény a választott képzéshez, ezért bukott el, pedig a pontszáma így is meglett volna. A másik lehetőség, hogy hiába csinálta meg az emelt szintet, az határidőig nem érkezett be a rendszerbe, ezért utasították el a jelentkezését. Ez kizáró ok akkor is, ha elérte a ponthatárt – magyarázta az illetékes, aki azt tanácsolja, hogy a problémába ütköző fiatalok keressék fel az intézményt ahová jelentkeztek és járjanak utána a hibának, de a pótfelvételi lehetőségéről se feledkezzenek meg.
www.oktatas.hu
1380 Budapest, Pf. 1190.
Központi telefonszám: (+36-1) 374-2100
Felvételi ügyfélszolgálat: (+36-1) 477-3131