Aktuális

Fertőzésveszély! Még a lábát se lógassa bele a szökőkútba!

Bors

Létrehozva: 2018.08.07.

Nemcsak egészsége, pénztárcája is bánhatja a felelőtlen hűsölést. 150 ezer forintjába is kerülhet, ha szabálys értési eljárást indítanak, mert tiltott helyen fürdött.

Fertőzésveszély! Még a lábát se lógassa bele a szökőkútba!

Forrás: MTI

Nem véletlen a tábla: fürödni tilos! De mi a helyzet azokkal a folyószakaszokkal, köztéri medencékkel, szökőkutakkal, ahová nincs kiírva semmi?

A nagy forróságban nem egyszer látni vidáman pancsoló gyerekeket, kutyákat, sőt gyakran felnőtteket a látványelemként funkcionáló mesterséges vízforrásokban. Az ÁNTSZ óva int mindenkit. 

A nem kijelölt fürdőhelyeken a víz minőségét nem ellenőrzik, ezért a fürdőzés higiénés feltételei nincsenek meg. Vagyis bármit elkaphat…

Árulkodik a víz felszínén a hab

A természetes vizekben az ember ellenségei között találhatók a vírusok, paraziták és a kék alga, amely elszaporodásának időszaka a nyár. Az ÁNTSZ felhívja a figyelmet arra, hogy gyakran szabad szemmel is látható apró, zöld kötegek, gombostűfejnyi gömbök vagy vízfelszíni hab formájában. A víz kékeszöld elszíneződéséből és az átlátszóság csökkenéséből is következtethetünk az elszaporodásukra. 

– A vízpermettel az orrba, légutakba és szembe kerülő kék algák nyálkahártya-irritációt, asztmatikus tüneteket okozhatnak. Fürdőzőknél felületi érintkezés esetén bőrirritációt, a véletlenül lenyelt vízzel az emésztőrendszerbe kerülve pedig lázat, hányást és hasmenést idézhetnek elő, gyermekeknél komoly gondokat okozva – magyarázza az ÁNTSZ. 

Hasmenést is okoz

A csobogók, épített vízesések és ezek medencéi telis-tele lehetnek betegséget okozó mikroorganizmusokkal. Olajos Eszter bőrgyógyász a Borsnak elmondta: fogja 
a fejét, amikor például pelenkás kicsiket lát szüleikkel együtt a szökőkutakban. 

– Legszívesebben azt mondanám: életveszélyes, amit a szülők megengednek. Miért nem gondolnak bele abba, hogy ezeket a vizeket nem tisztítják megfelelően, koszosak, tele vannak állati ürülékkel, porral, baktériumokkal és élőbevonattal? Utóbbi az érezhetően nyálkás rész.

– Az hagyján, hogy hasmenést kaphatunk, de emellett még légzőszervi és gyomorfertőzést is. A bőr és szemirritációról nem is beszélve. A lábfürdőt sem ajánlom, mert körömgombát is elkaphatunk  – magyarázta a szakember. 

Veszélyes a folyó

A vízimentők figyelmeztetése szerint gyerek még akkor se tartózkodjon egyedül a vízparton, ha megbízható úszással rendelkezik, mert bármilyen vészhelyzet adódhat. Mérlegeljen, mielőtt fürdőhelyet választ: ha valaki elmerül a folyóban, akkor csupán egy százalék esélye van, hogy élve kimentsék, az állóvízzel ellentétben ugyanis lehetetlenség megmondani, hová sodródik az áldozat. 

Mit tehetnek a fürdőzök egészségük érdekében?

– Ha természetes fürdővíz használatát követően ismeretlen kiütéseket tapasztal a bőrén, esetleg hányásos/hasmenéses tünetei vannak, forduljon orvoshoz és tájékoztassa őt a fürdőzés tényéről és helyszínéről!

– Strandolás után minden esetben ajánlott a zuhanyzás, a kék alga szempontjából kockázatos fürdőhelyeken különösen, mivel kis mértékű szennyezés esetén megelőzhető a bőrirritáció kialakulása.

– Nagyon intenzív kékalgásodás esetén még a közvetett kontaktus (pl. csónakázás, szörfözés) is kerülendő, mivel van dokumentált eset ilyen módon elszenvedett légúti irritációra.

– Csak kijelölt fürdőhelyen menjen a vízbe! A közegészségügyi veszélyeken túl sok esetben a balesetveszély miatt tiltott a fürdés például a bányatavakban.

Tudta?

Akit rajtakapnak, hogy tiltott helyen fürdőzik, a helyszínen akár 5-50 ezer forintra is büntethetik, de a kiszabható
pénzbírság eljárás során elérheti a 150 ezer forintot is. Szabálysértést követnek el azok is, akik megpróbálják átúszni a folyót.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek