Nemcsak a gyereknek, a szülőnek is meg kell szoknia a gondolatot, hogy hétfőn becsengetnek. Vajon hogyan könnyítsük meg a helyzetet?
Forrás: Thinkstock
Már csak pár nap, és a gyerekek újra visszaülnek az iskolapadba. A legtöbben ilyenkor szomorúak, mert eltelt a nyár, pedig Kozma-Vízkeleti Dániel család-pszichoterapeuta szerint fel lehet fogni ezt másképp is.
– Nagyon sokat segít a gyereknek, ha kitalálunk egy nyárzáró, tanévkezdő rítust a hétvégére, ami évről évre ismétlődhet. Ez lehet egy kirándulás, kimozdulás, de mindenképp olyan legyen, ami máskor nincs, tehát a család életében nem egy megszokott program. Minél különlegesebb, annál jobb, így mindenki kellőképp el tud búcsúzni a szünettől, és ki tudja használni az utolsó szabad napokat – magyarázta a szakértő, majd hozzátette, a gyerekekben meg kell erősíteni, hogy ez a program jövőre újra megismétlődik, hiszen lesz még nyár, és az iskolának is vége lesz újra.
A gyerekeknek sokat segíthet a hangolódásban, ha vasárnap este együtt pakolják be az iskolatáskát a szülőkkel. Ebből is lehet egy rítust, hagyományt alakítani. A kicsiktől meg lehet kérdezni azt is, mi az, amit legjobban várnak az iskolában, és ennek gondolatát felerősíteni benne. Tudatosítani kell a kicsiben, hogy megváltozik pár dolog, de ez nem rossz. A lényeg, hogy pozitív gondolatokkal feküdjön le aludni.
Kozma-Vízkeleti Dániel szerint a kisebbeknek olyan mesét is olvashatunk az utolsó napokban lefekvés előtt, amelyben a főhős próbatétel előtt áll vagy valami fontos útra indul, pont, mint ő maga. A főhős mindig kapja meg a jutalmat a kemény munkájáért úgy, ahogy ő is megkapja, ha jól tanul. Ezzel oldhatjuk a gyerekben a szorongást.
A lurkók nagyon is érzik annak a súlyát, ha azt mondjuk nekik a játszótéren, hogy még egy utolsót csúszhatnak, aztán megyünk haza. A nyár végével is ugyanez a helyzet.
– Mindig azt kell bennük tudatosítani, hogy nincs vége örökre, lesz még nyár, csak kicsit várni kell rá, most egy más korszak jön. Hasonlóan a játszótérhez, onnan is haza kell menni, de később, pár nap múlva újra kimehetünk. A lényeg, hogy a gyerekek beleadjanak mindent abba az utolsó csúszásba, valamint a nyár utolsó napjaiba is, hogy aztán újult erővel vághassanak neki a tanulásnak – vélekedett Kozma-Vízkeleti.
A cikkhez kapcsolódó jegyzetünket itt olvashatja!