A nagy nyári melegben senki sem akar mást, csak egy légkondicionálóval felszerelt szobában üldögélni egész nap. Semmi pánik, a berendezés nélkül is lehet boldogulni. Akár 6 fokkal is kevesebb lehet a szoba hőmérséklete, ha pár dolgot megteszünk érte.
Forrás: Thinkstock (képünk illusztráció)
Az már biztos, hogy ideért a nyár, az emberekről patakokban folyik a víz, de mégsem ülhetünk az évszak hátralevő részében a vízpart mellett, otthon is kell lennünk, ha máskor nem, legalább éjszaka.
Sajnos az esti levegő sem hoz felüdülést, már csak azért sem, mert a falak szinte ontják magukból a forróságot. Ilyenkor nem marad más, csak a ventilátor, ami a meleget keveri, de legalább van levegőmozgás.
Redőny vagy napháló
Jász-Pap Ferenc árnyékolástechnikus szerint nem biztos, hogy anyagilag jobban megéri egy alumíniumredőnyös rendszer az egész házra, viszont az tény, hogy az egészségünkre nézve sokkal jobb a klímánál. Persze van más megoldás is.
– A műanyag redőnyök tapasztalataim szerint csak 1-2 évre szólnak, de ha ilyet keres valaki, akkor fehéret válasszon. A rolettáknál arra kell figyelni, hogy a külső fele alumíniumbevonattal ellátott legyen, így jobban visszaveri a hőt és a fényt. Másik megoldás lehet az üvegfólia, de ezt nem ajánlom, mivel ez egy visszavonhatatlan dolog, tehát ha egyszer feltettük, az ott is marad.
Amit leginkább ajánlok, az a naphálós rendszer, ami olcsóbb, és jól fogja a hőt. Ha egy jó minőségűt sikerül kiválasztanunk, akkor oda biztosan nem kell klímaberendezés – állítja a szakértő.
Divatos a lapfüggöny
A különböző függönyök, amellett, hogy szebbé teszik a szobát, fontosak a hő kint tartásában is. Az egyik legjobb hôtaszító a lapfüggöny vagy a szalagfüggöny, amelyek nagyon jól elnyelik a meleget.
A csipkefüggöny sajnos nem segít semmit. Lehetőleg sűrű szövésű, sötétebb árnyékolót válasszunk.
Az anyag sem mindegy: minél természetesebb, annál hatásosabb.
Mi az a napháló?
A napháló textíliája mikrolyukasztású, így a napsugárzás energiájának akár a 97 százalékát is képes visszaverni, ezzel kizárva az üvegházhatást. Előnye, hogy a fényt beengedi, nem úgy, mint a redőnyök.
Sok kicsi sokra megy
– A szőnyegeket távolítsuk el onnan, ahonnan lehet, és mossuk fel minél többször a padlót hideg vízzel.
– Tegyünk az ablak elé nedves függönyt, és a frissen mosott ruhát is teregessük a lakásban, mivel a száradás hőelvonással jár.
– Olyan ételeket főzzünk, amelyek gyorsan megvannak, hogy minél kevesebb ideig termeljük a meleget.
– Áramtalanítsuk azokat az eszközöket, amelyek érezhetően hőt termelnek, mint például a számítógép.
– A hajnali órákban szellőztessünk.
– Használjunk kifelé billenő redőnyt, amely a levegőt beengedi, de a napsugárzást nem.
– Ha módunkban áll, tegyünk zsalut az ablakokra, amelynek dőlése meggátolja, hogy a nap betűzzön, de az alacsonyan járó gyenge napsuga-rakat beengedi.
Kevesebb koffeint
A nagy meleg még a teljesen egészséges szervezetet is megviseli, nem véletlen mondják, hogy rengeteget kell innunk. De ez nem elég. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma arra figyelmeztet, hogy kerüljük az alkoholt és a koffeint, és a zsíros ételek fogyasztását is fogjuk vissza, mivel ezek nagyon megterhelik ilyenkor a szervezetünket, és rosszulléthez vezethet.