Saját várost alapított és szőlőskertté varázsolta Kaliforniát Haraszthy Ágoston. A magyar vándor épphogy megérkezett az amerikai San DiegÓba, amikor a város elsô seriffjévé választották.
Haraszthy Ágoston 1812-ben született Magyarországon. Jogi pályára készült, a pozsonyi országgyűlésben barátságot ápolt Wesselényi Miklóssal és Kossuth Lajossal is. 1840-re a Habsburg uralkodóház és a nemesek között elmérgesedett a viszony, így jobbnak látta, ha Amerikában próbál szerencsét.
Az útja sokfelé vitte, 1849 végére ért az akkor 650 lelket számláló San Diegóba, ahol földet vásárolt. Létrehozta az első menetrend szerinti omnibuszjáratokat is, istállót és hentesüzletet nyitott, és az ingatlanpiacban is érdekelt lett. A tiszteletére elnevezett Haraszthy utca az 1960-as évekig létezett. Pár hónap múltán San Diego megye első seriffjévé választották. Később a kaliforniai aranyláz őt is megfertőzte: magyar társakkal aranyolvasztót létesített San Franciscóban. Sikkasztás miatt bűnösnek találták, később ártatlannak bizonyult.
A kudarc után ismét politikai pályába fogott: azt a javaslatot tette, hogy adjanak szavazati jogot a volt rabszolgáknak, és biztosítsanak egyenlő jogokat a kínai bevándorlóknak. Eszméi túl modernek és túl radikálisak voltak a kor szelleméhez. Haraszthy így 1868-ban Nicaraguában vásárolt cukornádültetvényt, és rumgyártásba fogott. 1869-ben egyedül indult útnak, hogy tárgyaljon egy malom megvásárlásáról, de oda már sohasem érkezett meg. Állítólag egy krokodil falta fel, miközben megpróbált átkelni egy folyón.