Aktuális

Milliós károktól védhet meg a villámhárító

Bors

Létrehozva: 2018.08.12.

A köztudatban az él, a magas házak vonzzák leginkább a villámokat, ami igaz is. Azonban a ménkű nem válogat: bárki lehet áldozat!

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint még nincs vége a kánikulának, és azzal együtt a hirtelen jött heves zivataroknak sem. Legyünk bárhol, a villámok elől nem tudunk menekülni, a házunk pedig még inkább ki van téve a 20-30 ezer amper erősségű áramütésnek. Ekkora feszültségtől könnyen lángra lobbanhat az otthonunk, ami tragédiába is torkollhat.

Vonzza az áramot?

Bár a jogszabály nem írja elő kötelezően, hogy a családi házakat is fel kell szerelnünk villámvédelmi rendszerrel, azaz villámhárítóval, de érdemes megfontolni a felszerelését.

– A villámhárítónak az a lényege, hogy szabályozott körülmények közt levezesse a hatalmas energiát – mondta lapunknak Borbás István, aki többek között villámvédelemmel is foglalkozik. – Amit az emberek vonzásnak gondolnak, az egyfajta előkisülés a villámhárítóból. Ez nem azt jelenti, hogy a szomszéd házba becsapó villámot is felfogja, de tény, hogy ha a saját házunkat védjük, akkor nem a kéményt fogja lerombolni a villám, hanem szépen levezeti a földbe az áramot.

Több részből áll

Nem elég csak egy antennát tenni a ház tetejére, mondván, hogy majd ez megvéd, ennél jóval bonyolultabb a felszerelése.

Tudta?

Egy villámcsapással akár 115 ezer villanykörtét is lehetne működtetni.

– Kell egy felfogó, ami a ház tetejére kerül, egy levezető, ami a falon jön végig, és a végén a földelés, ami szétoszlatja a talajban az energiát. Az árak is az épület nagyságához mértek, tehát minél nagyobb egy ház, annál több levezető kell, de a családi háznál minimum kettő szükséges – magyarázta Borbás, majd hozzátette, egy jó szakember alaposan felmé­ri a terepet, mielőtt nekilát a munkának. – Fontos a cse­rép anyaga is, ehhez viszonyítva szerzi be az anyago­kat és szereli fel esztétiku­san a rendszert.

Házilag ne!

Saját kezűleg ne próbálkozzunk a villámhárító készítésével, mert ha nem megfelelően van leföldelve, az akár életveszélyes is lehet, ha élesben lesz rá szükség. A szakértő óva int a próbálkozástól.

– A házilag fabrikált villámhárító-másolat rosszabb, mintha nem lenne. Nincsenek olyan levezetések és olyan földelés, ami megfelelő lenne a hatalmas energia elvezetésére. Ezeket minden alkalommal be kell vizsgálni, amikor felszerelik, és a már meglévőket is időnként ellenőrizni kell. Ha szükséges, a földelést ki kell cserélni, hogy biztonságos legyen.

Nem véd mindent

Igaz, hogy a háznak nem lesz baja, de a hálózatba bedugott elektronikai eszközök bizony már attól is tönkremehetnek, ha csak a szomszéd ház kap a villámlásból. Ez nem a villám, hanem az általa okozott túlfeszültség, ami semmit nem kímél, ami az áramkörrel kapcsolatos. Leégetheti a vezetéket, tönkreteheti a bojlert, de a tévétől kezdve a számítógépig minden mehet a kukába. Szerencsére erre is van megoldás.

Fizet a biztosító

Alapesetben az alapcsomagba belefoglalják a villám okozta károkat is, tehát csak jeleznünk kell a cég felé a problémát. Fontos azonban, hogy a szerződésben olvassunk utána a kikötéseknek, mivel ez miden biztosítónál más és más.

– Ha van túlfeszültség-védelem, ami egy többlépcsős szerkezet, akkor megakadályozhatjuk a további károkat. Az első fok lecsapja a nagy energiát, a második is csap le belőle, hogy még kisebb legyen, egy harmadik pedig az olyan érzékeny eszközöket védi, mint például a tévé, a számítógép vagy a ri­asztó. Sokan azt gondolják, hogy bőven elég az utolsó lépcsőfokot beszerezni, de tévednek, egymagában nem ér semmit, de képes leégetni az egész házat – figyelmeztetett Borbás István.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek