Aktuális

Milyen szabályok vonatkoznak a bolhapiacozásra?

Bors

Létrehozva: 2018.08.17.

Rengeteg olyan kacatot találunk otthon, ami a mi szemünkben csak szemét, másoknak viszont igazi kincs. Tegyük pénzzé ezeket a dolgokat, irány a bolhapiac!<br />

Forrás: Thinkstock (képünk illusztráció)

Régi telefon, konyhai eszközök, olvasatlan könyvek, szerszámok – valakinek ezek csak kacatok, másoknak igazi kincs. Ön is nyugodtan megszabadíthatja lakását ezektől a dolgoktól, és még némi pénzre is szert tehet. De mégis milyen szabályok vonatkoznak az efféle adok-veszekre?

A saját, megunt holmijaink eladását a törvény ingóság értékesítésnek hívja. Hatszázezer forintos bevételig nem kell adót fizetni az eladott tárgyak után, afölött viszont már tartozunk a Nemzet Adó- és Vámhivatalnak, ezért minden esetben vezetni kell a bevételünket. Szerencsére kapunk kedvezményt: csak 400 ezer fo­rintnak kell befizetnünk az adóját, a fennmaradó 200 ezer tisztán a mi­énk marad.

Fontos kiemelni, hogy az alkalmi árusításon van a hangsúly. Tehát ha valakinek tényleg az a célja, hogy megszabaduljon a kacatjaitól és közben legyen egy kis bevétele, akkor abból még nem lehet baj, viszont a megvásárlás, majd a drágábban tovább­adás már haszonszerzésnek minősül, ami a vállalkozók csoportjába tartozik.

Asztalpénzt fizetve legális az árusítás

Szinte nincs olyan város, ahol ha­vonta legalább egyszer ne lenne bolhapiac, de vannak olyan helyek, ahol hetente kereshetünk kincseket. Ahhoz, hogy hivatalosan árulhassuk a portékáinkat, helypénzt kell fizetnünk a bolhapiac üzemeltetőjének. Egyes helyeken csak asztalokon szabad árulni, tehát aki pléden kínálja a holmijait, azt bizony elküldik. Vannak olyan helyek is, ahol a pokrócos megoldás is engedélyezett, de a helyért itt is fizetni kell az árusnak. 

Per lehet a hamisítvány továbbadásából

Alapvetően az eladó jó szándékán is múlik, hogy probléma esetén visszaveszi-e a terméket. De aki a bolhapiacokon vásárol, tudja, hogy használt dolgokról van szó, tehát ezeknek a tár­gyaknak a működésénél lehetnek kérdések. 

– Ezekre a termékekre nem vonatkoznak azok a jogorvoslati szabályok, amelyek az újonnan vásároltakra – magyarázta lapunknak dr. Salamon András ügyvéd.

– Amennyiben a termék hibája nem abból származik, hogy azt már korábban használták, akkor a vevő érvényesítheti a kicserélését, díjcsökkentés vagy javítás jogait, de minden esetben neki kell bizonyítani (például szemtanúkkal), hogy a hiba már megvolt akkor is, amikor megvette a terméket. Ilyen eset például, ha egy hamis órát márkásként adnak el, ennek vége akár pereskedés is lehet – figyelmeztetett a szakértő. Nem ritka, hogy a NAV munkatársai razziáznak a piacokon, hogy elcsípjék a csalókat. Büntetik azokat, akiket szabálysértésen fognak.  

Az internetes oldalakra is vonatkozik

Bár nem személyes árulási módról van szó, a különböző  apróhirdetési weboldalak mégis bolhapiacnak számítanak. Mivel a szabályok itt is élnek, ezért a NAV-nak könnyebb rajtakapni azokat az eladókat, akik már nyereségvágyból árulnak ezeken a felületeken.

Felejtse el az állatot, ételt, tablettákat!

A törvény nagyon is meghatározza, hogy mik azok, amiket nyugodt szívvel árusíthatunk a bolhapiacon. Ezekbe nem tartozik bele az élelmiszer – kivéve akkor, ha erre engedélyünk van –, emellett élő állatot és gyógyszerkészítményeket sem bocsáthatunk áruba. Nem szabad még pénzzé tennünk látást javító szemüveget, mérgező és veszélyes anyagot, védett vagy fokozottan védett növényt. Tehát csak azokat a régről megmaradt tárgyakat vihetjük vásárra, amelyek nem állnak szemben a törvénnyel. 

Saját terméket inkább ne!

A saját kezünk által készített ruhák, szappanok, ékszerek, különböző használati tárgyak eladása már nem tartozik az adómentes zónába, mivel ebben az esetben vállalkozásról van szó. Tehát a NAV felé be kell jelentenünk a tevékenységünket, és járulékokat kell fizetnünk.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek