Ha létezik még olyan élő személy, akinek köze volt a soroksári kocogó nő meggyilkolásához, akkor ő most nem nézi jól szemmel, hogy egy tanú megnyílt a rendőrségnek.
Már csaknem öt év telt el azóta, hogy rejtélyes körülmények között megölték a Soroksáron futót, a 36 éves Gyurik Krisztinát. A családanyát megerőszakolták, lemeztelenített holttestére sötétedés után találtak, kezeit és lábait összekötözték, még a nyakán is volt egy szoros hurok.
A helyben topogás nyomasztó esztendőit követően most előkerült egy nő, aki a nyomozás során elsőként nevezett meg egy konkrét elkövetőt.
Perdöntő DNS-minta
Ahogy a Bors azt a múlt héten elsőként megírta: a nyomravezető volt párját, N.-t gyanúsítja, aki akkoriban a gyilkosság helyszíne mellett dolgozott. A rendőrség DNS-mintával igyekszik igazolni a nő állításait, de az sem kizárható, hogy a férfi nem egyedül követte el a borzalmas bűncselekményt.
Habár az elkövetőként megnevezett személy már nincs az élők sorában, a nyomravezető környezetéből a Bors úgy értesült, hogy a nő – miután előállt a rendőrségen a történetével – félti az életét. Retteg attól, hogy ha exének társa is lehetett, az most rá is veszélyt jelent.
Halálos fenyegetések
A nyomravezető és a feltételezett gyilkosként megnevezett N. párkapcsolata sosem volt kiegyensúlyozott. A viszontagságokkal tűzdelt románcnak 12 éve vége is lett, de ezt N. sosem akarta tudomásul venni. Rendszeresen zaklatta a nőt, akit háromszor azzal is megfenyegetett, hogy elveszi az életét. A nyomravezető, – akiből könnyen koronatanú válhat – csak akkor nyugodhatott meg, amikor N. 2014. decemberében öngyilkos lett, de a félelmei most újra felerősödtek.
Védelmet kaphat
A törvény több módszert említ annak érdekében, hogy a tanú életét, testi épségét vagy személyes szabadságát megvédjék, és hogy vallomástételi kötelezettségének – megfélemlítés nélkül – eleget tehessen.
– A személyi adatok zártan kezelése a legelterjedtebb módszer, de a legkevésbé hatékony is, mert a tanúnak meg kell jelennie a bíróságon, és az arcát vállalva kell vallomást tennie – magyarázta a Borsnak dr. Tran Dániel, az ELTE jogi karának kriminológus oktatója. – Különösen védett tanúvá válhat valaki, ha az ő, vagy a hozzátartozójának élete, testi épsége vagy személyes szabadsága súlyos fenyegetésnek van kitéve. Ilyenkor már nem kell megjelenni a bíróságon. Egy tanú indokolt esetben személyi védelmet is kaphat – tette hozzá a szakértő.
A tanúvédelmi törvény értelmében a fentieken túl külön tanúvédelmi programba is be lehet vonni valakit. Ennek lényege, hogy az érintettet gyakorlatilag kiemelik korábbi életéből, hogy ne találjanak rá az esetleges rosszakarók.