Egy egész vagyonba kerülhet, ha a külföldi nyaralás során gyorsan hajtunk vagy tilosban parkolunk. Ha nem a helyszínen fizetünk, a cechet később a magyar hatóságok szedik be.
Forrás: AFP
Ahogy a turisták nálunk, úgy korábban a magyar autósok is bátrabban szabálytalankodtak külföldön abban bízva, hogy az ott kirótt bírságot itthon már nem tudják rajtuk behajtani. Ennek az idilli idôszaknak azonban vége van.
Az eljárás menete a következő: például egy tatabányai sofőr a zágrábi autópályán gyorsan hajt és tudtán kívül belefut egy traffipaxba. A horvát rendőrök nem állítják meg, így nem is értesül a szabályszegésről és persze fizetni sem tud. A zágrábi közlekedésrendészet hetek múlva kiszabja a pénzbírságot, majd átadja a magyaroknak a határozat végrehajtását, azaz a büntetés beszedését. A sofôr a számlát euróban kapja meg, erről a levelet a tatabányai címére küldik ki. Bármekkora is az összeg, a magyar hatóságok nem bírálhatják azt felül.
Mit tehet ilyenkor?
– Nagyon oda kell figyelni arra, hogyha külföldről megérkezik a büntetés befizetésére felszólító levél, és fellebbezéssel akarunk élni, azt harminc napon belül tegyük meg. Ugyanis, amikor már a behajtási határozatot küldik el Magyarországra, akkor az már külföldön jogerőre emelkedett – mondta dr. Pataky Csaba ügyvéd, közlekedési szakjogász.
Amennyiben a büntetést jogtalan, mert például valaki hamis, a mi rendszámunkkal ellátott autóval követett el szabálytalanságot, miközben mi nem is jártunk arra, nem marad más választásunk, mint ügyvédhez fordulni.