<p>Különös kezdeményezéssel, a közlekedési szieszta ötletével állt elő az egyik szakszervezet. Az intézkedés csak hőségriadó esetén lépne életbe, és csak járatritkítást jelentene.</p>
Tikkasztó kánikulának nézünk elébe a hét hátralévő részében, a legtöbbeknek pedig ez annyit jelent, hogy nem hogy dolgozni, de enni és aludni sem tudnak. Vannak viszont, akiknek nem lehet leállni, és még a hőség ellenére is ülni kell a volán mögött, vagy kint dolgozni a tűző napon.
Hőváltó sofőrök
A Közlekedési Szakszervezetek Országos Szövetsége kánikulai menetrendet javasol.
– Szeretnénk, ha végre törvény is szabályozná azt, hogy hőségriadó esetén milyen intézkedésekkel lehet könnyíteni a közlekedő buszvezetők terheit. A BKK-nál most vannak úgynevezett „hőleváltó” sofőrök, akik cserélnek a túlmelegedett sofőrökkel, de kevesen vannak. Sok helyen, például vidéken, az öregebb buszokon nincs légkondicionált vezető fülke sem, így nem ritkán 40-50 fokban vezetnek a sofőrök. Még a fülkeajtót sem nyithatják ki egy kis huzatért, mert az szabálytalan. Ahogyan nincs olyan hely sem, ahol tudnának akár 20 percet hűsölni – mondta a Borsnak Nemes Gábor, elnök.
A szakszervezet a napokban elküldi a javaslatát a közlekedésért felelős államtitkárnak, a mediterrán sziesztához hasonló intézkedésekről. Délelőtt 11 és délután 15 óra között ritkítanának a járatokon. Ugyanannyi járat közlekedne, de például nem 10, hanem 20 percenként. Ez azt is jelentené, hogy több idejük lenne a sofőröknek egy kis hűsölésre.
Használ vagy sem?
A mediterrán országokban, mint Spanyolország, Görögország és Olaszország, ragaszkodnak a délutáni pihenőidőhöz. Ugyanakkor az, hogy délután pihenőidőt iktatnak be, nem azt jelenti, hogy ezzel csökken a munkaidő – a későbbiekben ledolgozzák a kimaradt órákat, így tehát a munkaidő megváltozik, akár reggel nyolctól este nyolcig is eltarthat.
Regős Gábor, a Századvég vezető közgazdásza az M1 Híradónak azt mondta: egyértelmű bizonyíték nincs arra, hogy a gazdaság és a szieszta között összefüggés lenne, így tehát nem kijelenthető, hogy egy-egy ország a szieszta megléte miatt rosszabbul vagy jobban teljesítene gazdasági értelemben.
Bevezetnék az orvosok
A nagy meleg miatt minden ember hamarabb fárad el, sokak számára az alvást is megnehezíti. A tartós kánikula megterheli a keringést és rontja a koncentrálóképességet. Bizonyított tény, hogy a teljesítményen nagyot dob egyórányi alvás is a délutáni időszakban, sőt ha ez rendszeres, azzal az élettartam is hosszabb lehet.
– Tekintettel arra, hogy az elhúzódó meleg időjárás kifejezett stresszként hat a szervezetre, főleg azokra, akiknek valamilyen alapbetegségük van, ezekben a napokban érdemes megfontolni a mediterrán régióban jellemző napközbeni pihenőidőt. Orvosi szempontból nem elvetendő az ötlet, de az eddig megszokott mindennapjainkba nem lehetne akadálymentesen bevezetni – mondta lapunknak dr. Nagy Árpád.