Felakasztotta magát egy 12 éves kislány, miután egy telefonjára üzenő horrorisztikus lény rávette erre. A dülledt szemű, csimbókos hajú, magát Momónak nevező ismeretlen halálos játékot indított az interneten, amiben gyerekeket hajszol öngyilkosságba.
Forrás: Thinkstock
Mindent tudok rólad – ezzel az üzenettel jelentkezik főleg tiniknél a rémisztő arcú, horrorisztikus lány, aki Momónak nevezi magát. A fiatalok által is kedvelt felületeken, Facebookon, YouTube-on lép kapcsolatba velük. Hátborzongató üzeneteket, kellemetlen, csikorgó hangokat is küld, vagy csak egy fotót egy konyhakésről.
A hajmeresztő új internetes jelenségnek már halálos áldozata is van. A virtuális lény arra próbálja rávenni a tinédzsereket, hogy hajtsanak végre bizonyos feladatokat, van, hogy azt kéri a címzettől, legyen ébren hajnalban, de a durvább utasítások közt öncsonkítás és öngyilkosság is szerepel.
Momo fotós bizonyítékot is kér a feladat elvégzéséről. Ha ez nem teljesül, megzsarolja áldozatát, hogy éjszaka megjelenik az ágyánál, és bántani fogja. Az argentin és a spanyol rendőrség már figyelmeztetést is kiadott, mert egy 12 éves argentin kislány a Momo miatt akasztotta fel magát. Sőt a magyar Belügyminisztérium főosztályvezető-helyettese, Molnár István a napokban nem győzte hangsúlyozni, mekkora a szülők felelőssége. Ha nem veszik komolyan a problémákat, súlyos következményekhez vezethetnek, mert a gyermekeknél még nem alakult ki önvédelmi mechanizmus.
– A gyermekek minden olyan dologra nagyon érzékenyek, amely megragadja a figyelmet, és nem válogatnak – magyarázta a Borsnak Kozma-Vízkeleti Dániel családterapeuta. – Nekünk, felnőtteknek kell példát mutassunk abban, hogyan kell használni a virtuális teret. Mire való egy virtuális barát? Hol van a valóság és a technikai eszköz által generált világ határa? Fel kell vértezni a gyermekünket, mert a virtuális világból mindenféle sértő és bántó üzenet irányulhat felé. Ezeket azonban nem szabad komolyan venni, hiszen nem mindig tudni, ki küldi őket – hangsúlyozta a szakember.
És az interneten hihetetlenül nehéz eljutni a felelősökig. De mi van, ha a rendőrség megtalálja, hogy ki vagy kik állnak a tiniket terrorizáló horrorlány mögött?
– Aki mást öngyilkosságra rábír vagy közreműködik benne, egytől öt évig tartó szabadságvesztéssel büntethető – mondta a Borsnak dr. Györei Péter büntetőügyvéd. – A Momo esetében a rábírásról beszélhetünk, mert nem arról van szó, hogy valaki egy öngyilkosjelölt kezébe adja a mérget, hanem rábeszéli arra, hogy végezzen magával. A büntetés abban az esetben lehet súlyosabb, ha 18 éven felüli személy 18 éven alulit bír rá öngyilkosságra vagy nyújt segítséget az elkövetésnél. Ekkor két és nyolc év közötti a kiszabható büntetés – mondta Györei.
Egyelőre nem tudni, ki vagy kik állhatnak a horrorlény mögött. A hatóságok a küldött üzenetek alapján mindenesetre japán, mexikói és kolumbiai számokat azonosítottak.
50 lépés a halál
Pár éve a Kék Bálna nevű öngyilkosságra buzdító játéknak számos áldozata volt. Az orosz közösségi oldalon terjedő játék résztvevői egy 50 feladatból álló listát kaptak, amelynek a végén meg kellett ölniük magukat. Bár arról is lehetett hallani, hogy a Kék Bálnának magyar áldozata is volt, a rendőrség ezt cáfolta. A játék mögött egy 26 éves orosz postás áll: Ilja Szidorov 32 gyereket vett fel egy zárt csoportba. Tavaly nyári letartóztatásakor a rendőrségen sírva vallott be mindent. Utolsó beszervezett áldozata egy 13 éves lány volt, aki vonat elé akart ugrani, de sikerült megmenteni. Szidorovra azonban mindössze ötéves börtön vár.
Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja (mobilról is) a 116-123-as, ingyenes lelkielsősegély-számot, vagy keresse fel az ongyilkossagmegelozes.hu-t