Ön is addig használja a különböző otthoni használati tárgyakat, amíg csak lehet? Fogadjunk, hogy télen a régi paplan alá bújik, hiszen kutyabaja. Mennyi a szavatossági ideje egy-egy dolognak?
Forrás: Thinkstock
Ágynemű: 2–3 év
Allergiát, de akár asztmát is okozhatnak a nagyon régi párnák és takarók.
– Egyrészt az anyaga szétporladhat, a pici részek pedig bekerülhetnek a légutakba, másrészt pedig az évek alatt belekerülő atkák, gombák, vagy például morzsák, és házi por allergiás reakciókat vagy asztmát is kiválthatnak – magyarázta lapunknak Prof. dr. Nékám Kristóf allergológus. Ha valaki például diót eszik az ágyban, akkor ételallergia is kialakulhat, mivel folyamatosan „szagolgatja” azt. A párnákat és takarókat kétévente, míg a matracot 8–9 évente kell lecserélni.
Fogkefe: 2–3 hónap
Ha el akarja kerülni a szájfertőzéseket, cserélgesse a fogkeféjét!
– Ha megnézzük a sörték tövét, ott találunk lerakódásokat, ezekben pedig baktériumok, vírusok, sőt gombák is elélnek. Ha van egy pici nyálkahártya-sérülés az ínyünkön, akkor ebből a tenyészetből megfertőzhetjük a szájunkat – figyelmeztetett dr. Bense Tamás háziorvos.
Törölköző: 1–3 év
A doktor szerint nem elég csak arra figyelni, hogy kidobjuk a régi törölközőket.
– Azt tanácsolom, hogy mindenkinek kettő törölközője legyen, egyet deréktól lefelé, a másikat pedig felfelé használja. Erre azért van szükség, hogy a testnedveket ne vigyük más testrészekre, esetleg arcra. A textileket pedig pár naponta mossa ki legalább 80 fokon.
Fésű: 1 év
Gondolta volna, hogy a régi fésű korpásodáshoz és hajhulláshoz is vezethet? A rendszeres forró vizes tisztítással ugyan meghosszabbíthatjuk az életét, de egy idő után le kell cserélni.
Papucs: 0,5 év
A talpunkról és körmeinkről rátapadt baktériumok és egyéb szennyeződések miatt a lábgomba táptalaja lehet. Főleg a puha, téli papucsokat nem érdemes több éven át tartogatni, elég, ha egy szezont kibír.
Manikűrkészlet: 0,5–1 év
A fém ollót és csipeszt fertőtlenítővel rendbe tehetjük, de például a körömkefével és reszelővel már nehezebb a dolgunk. Utóbbiakat 2–3 havonta cseréljük le, a fém eszközöket pedig rendszeresen fertőtlenítsük le használat előtt és után is, hogy elkerüljük az apró, szinte láthatatlan sebek elfertőződését.
Sportcipő: 0,5 év
Ezeket a lábbeliket félévente kell lecserélni, a futócipőket pedig körülbelül 400 kilométer után, mivel elveszíthetik a rugalmasságukat, de például a sarokrész is gyorsan kikophat, amely miatt nem fogja megfelelően tartani a lábat. Ha a cipőben fájni kezd a lábunk, vagy a derekunk, akkor az megérett a cserére.
Konyhai faeszközök: 2 év
A főzés után azonnali forró vizes mosás hosszabbíthat az élettartamon, de ha a fakanálon vagy vágódeszkán mély repedések vannak, már mehet is a kukába, ugyanis ott könnyebben megbújnak a baktériumok és szennyeződések.
Melltartó: 2 év
Nem a benne felhalmozódó bőrdarabkák és szennyeződések okozzák a legnagyobb bajt, bár ez is lehet veszélyes. Az igazi problémát a melltartó eldeformálódása okozza, amely miatt nem úgy tart, ahogy kellene. Ez hátfájást vagy mellfájdalmakat okozhat.