Aktuális

Budapest tégláinak rejtélyes üzenetét őrzi Vincent

Bors

Létrehozva: 2018.09.18.

Forrás: Facebook

Téglákat keres és fotóz Budapesten a svájci születésű Vincent Baumgartner, akinek az édesanyja magyar. Öt évig élt a magyar főváros­ban, majd hazament szülőhazájába, de most el­döntötte, hogy visszatér és a továbbiakban itt rendezi be az életét.

Csavargásai közben felfedezte, hogy rengeteg téglán láthatók akár már a XIX. század végéről is származó nevek. Ezeket kezdte fényképezni, és gyűjteményét feltette a Facebookra. 

– Sajnálom, hogy ezek az épületfelújítások során eltűnnek majd, ezért próbálom így megőrizni. Egy börtönépület falán találtam például egy valószínűleg ironikusnak szánt vésést, miszerint „itt volt a lakásom” – mondta a Borsnak Vincent, aki a Face­book-odalán most segítséget kér. 

– Sziasztok! Június óta körbejártam Budapestet, és lassan több mint háromezer képem van. Ezeket főleg az utcán, nyilvános helyeken készítettem. Most vi­szont itt az idő, hogy olyan he­lyekre menjünk, ahova engedélyt kell kérni (katonai létesítmények, gyárak, kórházak stb.).

Nosztalgia

Sok téglagyár állított elő pecsétes téglákat, amik ma már gyűjteményekbe kerülnek. A megbecsülés más módon is megnyilvánul. A bontásokból előhalászott emlékek beépülnek házak, kandallók falába, s van, aki
a kőkerítésébe építi be. Pátyon is nagy becsben tartják a régen megszűnt Hutera téglagyár ilyen emlékét. A Hutera arról is nevezetes, hogy 1924-ben egy tornádó ledöntötte a kéményét.

– Írtam sok helynek, de sajnos nem kaptam választ, il­letve nem tu­dok olyan szépen fogalmazni magyarul, ezért jó lenne, ha ti is tudnátok segíteni felvenni a kapcsolatot olyan in­tézményekkel, ahol fényképezhetnénk érdekes vésett téglákat. Írjatok kommentben vagy privát üzenetben, és megbeszéljük, hova szeretnék bejutni, s termé­szetesen ti is jöhettek – olvasható a Budapest téglái oldalon. 

Százéves üzenet a kórház falán

Egy több mint száz­éves üzenet, amit franciául írtak a Szent János kórház egyik falára. Magyarra fordítva a második sora: „mindennap ide jöttem, hogy meggyógyuljak” és a harmadik: „a szemem színe”. Az első sor már nem olvasható, az utolsóból pedig csak az aláírás maradt meg épen: „Jose­phes”.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek