Ahogy elkezdődik az iskola, egyre több gyerek lesz náthás, de ezzel egy időben sok kicsinél fülfájás, fülgyulladás is jelentkezik. Utóbbi a helytelen orrfújás miatt is kialakulhat.
A gyermekkori fülbetegségek többnyire valamilyen felsőlégúti fertőzés szövődményeként jelentkeznek. A kicsi először náthás, fáj a torka, majd pár napon belül a fülét is fájlalja. Ennek egyszerű anatómiai oka van: gyermekkorban a középfület az orrgarattal összekötő fülkürt hossza és tágassága is eltér a felnőttekétől.
Náthából nagyothallás
Ha tehát a gyermek náthás, az orra eldugul, az orrnyálkahártya gyulladása miatt pedig a fülkürt könnyebben elzáródik. A középfül így nem tud megfelelően szellőzni, ami kedvező feltételeket biztosíthat a kórokozók elszaporodásához.
Az elzáródás miatt csökken a nyomás a dobhártya dobüreg felőli részén, amit a gyermek egyre fokozódó nagyothallása jelez. A dobüregben elszaporodó váladék a halláscsökkenést tovább fokozza, a bakteriális fertőződést pedig erős fülfájdalom, láz jelzi.
Hogyan előzzük meg?
Az eldugult orr a már említett életkori sajátosságok miatt növeli a további betegségek megjelenésének kockázatát, ezért kisebbeknél nagyon fontos a rendszeres orrszívás, a nagyobbakat pedig már elkezdhetjük megtanítani az önálló orrfújásra.
– Banálisnak tűnhet, pedig fontos, hogy a gyermeket tanítsuk meg az alapos és rendszeres kézmosásra, valamint arra, hogy a kezét tegye a szája elé, ha köhög vagy tüsszög.
– Kutatások is igazolják, hogy a dohányfüstös környezetben felnövő gyermekek hajlamosabbak a fülfájásra – hívja fel a figyelmet dr. Holpert Valéria gyermek fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa kiemelve: ezért sem szabad cigarettázni, amikor a gyermek is ugyanabban a légtérben – lakásban vagy autóban – tartózkodik. Nem csak a tüdejét károsíthatja a füst.
Meddig maradjon otthon?
Gyakori vitatéma, mikor mehet a beteg gyerek újra közösségbe.
– Nem szeretnénk, ha gyermekünk azért lenne újból és újból beteg, mert van egy-két társa, aki bejár a közösségbe betegen, és a betegnek sem jó, ha nem maradhat otthon. Ha náthás, rossz a közérzete, bágyadt, akkor pihenésre, csendre van szüksége, a láz pedig egyértelmű kizáró ok – hangsúlyozza az orvos.
– Azt is tudni kell azonban, hogy aki náthás, már a tünetek megjelenése előtti napokban is fertőzhet, így egyáltalán nem biztos, hogy az éppen tüsszögő, köhögő csoport- vagy osztálytárs miatt betegszik meg a kicsi. Sőt néhány betegség lezajlása után a köhögés hetekig megmaradhat. Ilyenkor – ha más panasza nincs – csak emiatt nem szükséges otthon tartani az egyébként már gyógyult gyermeket.