Mint azt a Bors már megírta, R. Szilvesztert DNS-minta alapján kapták el, a férfit a múlt szerdán sikerült beazonosítani. Az elkövetőt harminc nappal Kardosné Gyurik Krisztina halála után Siófokon előállították betörés miatt, de akkor nem vettek tőle DNS-t.
De hogyan lehetséges az, hogy nem került adatbázisba az elkövető DNS-mintája? Kiderült, hogy a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága egyáltalán nem tehet róla.
„A büntetés-végrehajtási intézeteknek 2013-ban nem volt olyan jogszabályi kötelezettségük, amely a befogadott fogvatartott személyek DNS mintájának levételét írta volna elő.
Jelenleg sem vesznek „automatikusan” DNS mintát a börtönökben, azonban 2016-tól - a vonatkozó jogszabály módosítása folytán - a befogadások során az érintett személyi körbe esőknél vizsgálják a DNS minta meglétét a központi nyilvántartásban, és szükség szerint intézkednek a levételre, ha az a büntetőeljárás során nem történt meg. Az érintetti kört a bűnügyi nyilvántartási törvény definiálja: az 5 évnél hosszabb szabadságvesztésre ítéltek, a 3 évnél hosszabb időre ítéltek, ha az elkövetés üzletszerű volt, vagy bűnszövetségben történt, illetve a jogszabályban külön felsorolt bűncselekmények miatt 3 évnél hosszabb időre ítéltek.
Természetesen a nyomozóhatóságok megkeresésére egyéb esetekben is történhet DNS minta levétele a bv. intézetekben.
A bv. szerveket érintő DNS mintavétel jogi hátteréről a 2009 évi XLVII. törvény rendelkezik.” - írja a Blikk.
Ez tehát azt jelenti, hogy amikor az elkövető betörés miatt került előállításra, akkor még nem volt kötelező DNS-mintát venni tőle.