Aktuális

Folttisztítás mosópor nélkül: 20 forintból is ki lehet hozni egy adag mosást

Bors

Létrehozva: 2018.09.24.

A boltok polcai roskadoznak a különféle mosószerektől. De vajon mire megyünk nélkülük? Mosószóda, szódabikarbóna, mosószappan, fehérítő só – csak pár alternatív tisztítási mód. Ezektől is patyolattisztaságot várhatunk?

A nagyi kincse, a mosószappan

Hol kaphatók?

Háztartási boltokban, bioüzletekben, drogériákban, gyógyszertárakban és hipermarketekben is beszerezhetők.

Amikor még nagyanyáink kézzel mostak, mosószappannal dörzsölték a szennyest, majd öblítették. Ahhoz, hogy a mai igényeknek megfelelő állagúvá alakítsuk, és mosógépben használjuk, le kell reszelni, és mosáskor nagyjából két evőkanálnyi mennyiséget a mosószer-adagolóba tölteni. Fontos tudni róla, hogy a mai termékek legalább 40 fokos vízben oldódnak fel maradéktalanul, ezért ha ennél alacsonyabb hőmérsékletű programot szeretnénk futtatni, akkor előtte keverjük el meleg vízben, majd így öntsük az adagolóba. A szappan még az olajjal és a vörösborral is elbánik, ezen foltok eltüntetéséhez áztassuk a ruhákat egy éjszakán át mosószappanos vízben. 

Gyerekruhákhoz folttisztító só

Fél kiló nincs ezer forint, ezért olcsóbban jövünk ki, mint a mosószerekkel. Természetes anyag, teljes mértékben lebomlik. Olyan makacs foltokat is el tud tüntetni, amelyekkel más nehezen bánik el. Eltávolítja a fű- és a vérfoltot is. A sót tehetjük az adagolórekeszbe, de közvetlenül a ruhákra is szórhatjuk. Színes ruhákhoz is használható, és bőrrel érintkezve semmifél allergiás reakciót nem vált ki. Kifejezetten ajánlják csecsemők ruháinak áztatásához. Fontos tudni róla, hogy félórás programhoz nem érdemes használni, mert ennyi idő alatt nem képes kifejteni a hatását. 

Olcsó és bőrbarát a mosódió

A kínai közönséges szappanfa terméséről van szó. A hazánkban fellelhető mosódió általában Indiából származik, és háromféle formában juthatunk hozzá: megvehetjük magát a dió héját, a belőle készült port vagy a folyékony formáját. Fehérítő hatása nincs, ezért inkább színes ruhákhoz ajánlott. Bármilyen textíliához használható, már 30-40 fokon is. A félkilós kiszereléshez körülbelül 1800 forintért juthatunk hozzá, ez száz mosáshoz elengedő. Vagyis egy adaghoz elég három-négy diót tenni a gépbe, így húsz forintból kijön egy mosás. Természetessége miatt még a bőrbetegségekben szenvedők is használhatják. 

Vakító ruhák szódabikarbónával

Világos és fehér színű anyagok kezeléséhez ajánlott. Három-öt evőkanállal szórjunk a dobba, de ha erősen szennyezett ruhákról van szó, akkor mehet még bele. A friss foltokkal is csodát művel: dörzsöljük bele, majd mossuk ki. Még az izzadságszagot is semlegesíti!

gyapjúnál mellőzzük a szódát!

Tudta-e,

hogy öblítő nélkül is lehetnek illatosak a ruhák? Olcsó alternatíva az ecet, amely még a festett anyagok színét is felélénkíti. Nem kell aggódni, a szúrós szag elillan, de csepegtethetünk az ecetbe egy kevés illóolajat.

A mosószóda lágyítja a vizet, ami azért fontos, mert a kemény vízben még a legdrágább mosószerek sem képesek kifejteni folttisztító hatásukat. A kilós szóda ára körülbelül 400 forint, így egy nagymosás nem kerül többe 50 forintnál, mivel egy adaghoz 2-3 evőkanálnyi mennyiség bőven elég. Különböző feljegyzések arról tesznek tanúbizonyságot, hogy már az ókori Egyiptomban is használták ezt az anyagot, kémiai nevén nátrium-karbonátot különböző szövetek tisztításához. Hátránya, hogy gyapjú és selyem mosására alkalmatlan. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek