Aktuális

Gyógyszert is pisilünk a Balatonba

B. B. A.

Létrehozva: 2018.09.08.

Leggyakrabban antidepresszánsok és epilepszia elleni gyógyszerek maradványait találták szakértők a Balaton vizében. A hatóanyag jellemzően vizelettel kerül oda.

Forrás: MTI

A szer, amitől kék lesz a víz a medencében a belepisilô körül, valószínűleg csak a filmekben létezik, pedig az ötlet ötcsillagos. A megszégyenítés jó mód lenne arra, hogy erről leszokjanak az emberek. Most ugyanis úgy állunk, hogy olyan sok strandoló könnyít magán a vízben, hogy még a Balatonban is kimutathatók gyógyszermaradványok, amik leginkább így kerülnek oda.

A Balatoni Limnológiai Intézet Kísérletes Állattani Osztálya évente többször, több helyszínen is vizsgálja a víz minőségét: a Zala folyónál, a Balaton északi és déli partján, valamint a Sió-csatorna mentén Siófoknál. Pirger Zsolt csoportvezető a So­mogy Megyei Online-nak azt mondta: 137 hatóanyagot vizsgálnak célzottan, amiből 68 az összes megvizsgált helyen előfordult. A vízmintákból leggyakrabban az antidepresszáns- és az epilepsziaellenes hatóanyagokat mutatták ki.

Csípős

Azért a lustaságnak is van határa. Vajon ezek az embe­rek otthon is a saját pisijükben lubickolnak a kádban? Baláti-Bredák Alexandra

– Természetesen nagyon nagy mennyiségben kell a vízben lenniük ilyen vegyi anyagoknak, hogy az öntisztulás ne érvényesüljön. De például egy kis öbölben, ha rendszeresen sokan belevizelnek a vízbe, már előállhat érdekes helyzet. A vízzel lenyelt vizelettel különböző, fel nem szívódott gyógyszerhatóanyagok bekerülhetnek a szervezetbe, ami károsíthatja az egészséget – mutatott rá a Borsnak dr. Bense Tamás családorvos. Hozzátette: nem csak az fontos, hogy természetes vízbe semmiképpen se kerüljön gyógyszer, de az is, hogy a szennyvízhálózatba se dobáljunk orvosságokat. Több tízezer embert kényszeríthetünk így mellékhatással bíró gyógyszerek bevételére. – Ma már minden patikában van olyan gyűjtőedény, amibe a lejárt vagy fel nem használt gyógyszert be lehet dobni. Ezeket égetőkbe viszik tovább.

A Balatoni Limnológiai Intézet egyébként folytatja a kutatást, mert a hatóanyagok hosszú távú környezeti hatásáról még keveset tudnak. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek