A két amerikai eminenst nem a váltságdíj érdekelte, hanem a vágy a tökéletes bűn elkövetésére.
Mint a Bors megírta: alig két hónap, és feltételesen szabadlábra kerülhetnek az egész országot megrendítő, 2008-as kaposvári diákgyilkosság elkövetői. Az akkor másodikos gimnazista Dávid és Mihály 2008 májusában agyonverte, majd egy tóba dobta a velük egykorú Józsefet. Tettüket azzal magyarázták, hogy Jocó „nagyképű lett”, nem akart velük barátkozni. A 17 éves gyilkosok büntetéséből – mintarabok lévén – elengedtek.
Az évszázad pere
Az ítélet indoklásában is elhangzott: hasonló bűncselekményt nem igazán ismer a magyar kriminalisztika, sőt nemzetközi tekintetben is szinte ismeretlen az ilyen jellegű és súlyú emberölés. Az egyetlen hasonló eset 1924-ben, az Egyesült Államokban történt: két, jó családból származó fiatal ugyancsak előre kitervelten végzett a 14 éves Bobby Franksszel. A 19 éves Nathan Freudenthal Leopold és a 18 esztendős Richard Albert Loeb ügyénél használták először az „évszázad pere” kifejezést.
Leopold és Loeb a Chicagói Egyetemen tanult. Mindkettő magas IQ-jú, kiváló tanuló, gazdag családból származó, jóképű fiú volt. A tökéletes bűntény ötlete a bűn megszállottjaként jellemezhető Loeb fejéből pattant ki. A fiú egyik távoli rokona, Bobby megölését, valamint azt, hogyan kapjanak váltságdíjat, két hónapig tervezték. A páros 1924. május 21-én egy bérelt kocsiba csábította Bobbyt. Egyikük vésővel ütötte, majd egy zoknit tömött a szájába. A fiú nem sokkal később meghalt. Egy tóhoz vitték az áldozatot, levetkőztették, ruháit az út szélén hagyták. Testére sósavat öntöttek, hogy nehezítsék az azonosítást.
Váltságdíjat kértek
Chicagóba visszaérve felhívták az édesanyját, hogy tudassák: fiát elrabolták. Küldtek egy levelet is a váltságdíjról. Elégették véres ruháikat, a foltokat megpróbálták eltüntetni a kocsiból, majd kártyázni mentek. A holttestet még azelőtt fedezte fel valaki, hogy az anya kifizette volna a váltságdíjat. Amikor Leopold és Loeb ezt megtudta, tönkretette az írógépet, amellyel a levelet írta.
Lebuktató szemüveg
A tökéletes bűnténybe amatőr hiba csúszott. Az egyik nyomozó talált egy szemüveget a holttest mellett, amelynek egyedi zsanérja révén eljutottak Loebhöz. A kihallgatás során darabokra hullott a két zseni alibije, mindketten vallomást tettek, és egymást vádolták a gyilkossággal. A motivációjuk nem a váltságdíj volt, hiszen jó családból származtak. Elismerték, a vadászat izgalma vezette őket, és a vágy a tökéletes bűncselekmény végrehajtására. Életfogytiglant kaptak, s emberrablásért még plusz 99 évet. Loeb torkát 1936-ban elvágta egy rabtársa, Leopold azonban 34 év után szabadult. Megnősült, könyveket írt és tanított. Hatvanhat évesen hunyt el.
Ha érdeklik további, ehhez hasonló bűncselekmények, kattintson a szerző Facebook-oldalára!