Sanyarú gyermekkora, a rendőrök iránti ellenszenve vagy számítás vezérelte a robbantót? Csak az bizonyos: P. László hozta működésbe a maga készítette pokolgépet.
Életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélte szeptember 12-én első fokon a Fővárosi Törvényszék a Teréz körúti robbantással vádolt P. Lászlót. A fiatalember nem jelent meg a tárgyalásán, és az utolsó szó jogával sem élt. A 25 éves fiatalembert emberölés kísérletében, robbanószerrel való visszaélés és terrorcselekmény előkészületében találták bűnösnek, leghamarabb 25 év múlva szabadulhat. A vád szerint P. László 2016 szeptemberében egy házilag barkácsolt pokolgépet robbantott a Teréz körút 2–4. szám alatt, amivel súlyosan megsebesített két rendőrt.
Nagyon megsínylette a szülei válását
A tárgyalássorozat alatt is végig zavarosan viselkedő P. Lászlónak nehéz gyermekkort osztott a sors. Hétéves volt, amikor a szülei elváltak. Az elszakadás meglehetősen viharosra sikerült, a szülők nem tudtak megegyezni László és három évvel fiatalabb húga felügyeleti jogáról. Apja Dél-Amerikába vitte gyerekeit, a fiú innentől éveket töltött édesanyjától távol. A kamasz fiút és húgát nemzetközi körözés alapján keresték, ám a Bors értesülései szerint végül apjuk önként hozta haza őket. A fiút különösen megviselhették a történtek. Nem kizárt, hogy a rendőrség iránti ellenszenve ebből az időből ered.
Zsaroló e-mailt írt a Belügyminisztériumnak
A Belügyminisztériumnak elküldött e-mailben leírta a robbanószerkezet összetételét, valamint elkészítésének lépéseit, és jelezte, hogy egy későbbi időpontban konkrét követelésekkel fog előállni. Szándéka az volt, hogy a Belügyminisztériumot egymillió euro összegű készpénz kifizetésére kényszerítse azzal a fenyegetéssel, hogy amennyiben pénzkövetelését nem teljesítik, további robbantásokat követ el.
Tegnap az ítélet kihirdetése után Kalina József bíró indoklásában kifejtette, hogy a fiatalember mindenre kiterjedő részletes beismerő vallomást tett, ilyen részletekről csak az tudhat, aki elkövette a robbantást.
Elárulta például, hogy fedezékből egy rádiófrekvenciás távirányítóval hozta működésbe a szögekkel teletűzdelt bombát, éppen akkor, amikor a két rendőr elsétált a magára hagyott csomag mellett. P. László ugyan később visszavonta a vallomását, de nem adott rá konkrét magyarázatot, hogy miért. A merénylethez szükséges eszközöket interneten keresztül rendelte, később kiderült, hogy a taksonyi nagyszülei IP-címéről. A bíró szerint ezek mellett ujjlenyomatok és a DNS-vizsgálatok is egyértelműen bizonyítják, hogy ő a tettes.
Felkiáltott a megdöbbent testvér
A bíró megemlítette, hogy P. László húga, Dorottya, amikor először meglátta a kamerafelvételeket a tettesről, akkor többször is felkiáltott: „Te jó ég, nem hiszem el! Ez nem lehet igaz!” A bíróság ezt pedig úgy ítélte meg, hogy húga egyből felismerte bátyját a felvételeken. P. Dorottya a tárgyalás után egyből kifakadt.
– Nevetséges, az egész vallomásomat ellenem fordították! – közölte.
P. László édesapja indoklás közben végig jegyzetelt, majd az indoklás végén ő is felszólalt és tiltakozott az ítélet ellen. Elmondta, hogy kétséges a bizonyítékok begyűjtésének tisztasága, vitatható fia beszámíthatósága, Lacit ártatlannak tartja. Az elsőfokú ítélet ellen az ügyész súlyosításért, a védő felmentésért fellebbezett.