Bizarr művészet - ezt a címet viseli sorozatunk, melyben világhírű alkotók megdöbbentő, megbotránkoztató, sokszor sötét titkairól rántjuk le a leplet. most egy olyan művész nyomába erednénk, aki annak ellenére - vagy épp azért? - lett világhírű, mert senki sem tudja, ki is ő valójában.
Banksyről két dolgot lehet elmondani:
egy - nincs, aki ne ismerné a nevét, és
kettő - nincs, aki ismerné a nevét.
Ő az, aki úgy lett valóságos világsztár, hogy senki sem tudja, ki is ő valójában. Egy férfi, akinek a nevét senki sem ismeri. Vagy nem is egy férfi. Vagy nem is férfi. De erre még visszatérünk!
Banksy egyszerű graffitisként kezdte a kilencvenes évek elején, ám hamar túllépett a "fújjuk fel a nevünket vagy valami szöveget a falra" tucatmegoldásokon, és sablonokkal, stencilekkel szatirikus, társadalomkritikus képeket kezdett otthagyni a világ nagyvárosainak épületein. Állítólag azért döntött a sablonfújás mellett, mert az jóval gyorsabb volt - ami ugye nem elhanyagolható szempont akkor, ha az ember illegálisan dolgozik.
Mára Banksy műveit művészeti alkotásokként tartják számon, grandiózus kiállításokon mutatják be és vagyonokért árverezik el - persze javarészt az ismeretlen művész hozzájárulása nélkül. "Túlzás nélkül korszakos jelentőségű alkotó. Ő az, aki a graffitit végérvényesen a képzőművészeti kánon részévé tette. Semmi kétség: Banksy, a láthatatlan ember napjaink egyik legeredetibb, legizgalmasabb művésze" - nyilatkozta róla korábban Gulyás Gábor, a Műcsarnok volt igazgatója.
A dolog pikantériája, hogy azokban a nagyvárosokban, ahol megjelenik egy-egy újabb munkája, továbbra sem tudják hová tenni őt - így gyakran eltüntetik a munkáit, mivel azok hivatalosan rongálásnak minősülnek.
Banksy munkáinál azonban sokkal érdekesebb kérdés, hogy ki is ő: noha adott pár interjút - nem túl sokat! -, de az arcát soha senki sem mutathatta meg a nyilvánosságnak, és a nevét sem lehet nyilvánosságra hozni. Ráadásul könnyen elképzelhető, hogy csak felkért valakit a művész, hogy adjon interjút a nevében...
Robin Gunningham
Az egyik elfogadott teória szerint a brit művész eredeti neve Robin Gunningham. Ez a teória először 2008-ban jelent meg, majd nyolc évvel később egy részletesebb kutatás is napvilágot látott, amely összevetette a bristoli férfi utazásait Banksy világ körül megjelenő grraffitiejivel. Érdekes, hogy Banksy jogi képviselői - igen, ilyenek is vannak neki! - nem cáfolták az elméletet. Igaz, nem is nagyon erősítették meg, és perrel sem fenyegetőztek a megjelenés után...
Jamie Hewlett
Egy egészen friss - idén áprilisban nyilvánosságra hozott - elmélet szerint a graffitis valójában nem más, mint a képregényrajzoló Jamie Hewlett. Ő a Tank Girl című képregény alkotója, legtöbben azonban a Gorillaz kapcsán ismerhetik - ő álmodta meg ugyanis a zenekar rajzfilmfiguráit. Az elmélet alapja többek között az, hogy a képregényrajzolónak minden olyan céghez volt valami köze, amihez Banksynek is. Ennek - lássuk be! - igencsak kicsi a valószínűsége.
Robert Del Naja
2016-ban egy skót újságíró állt elő a máig egyik legnépszerűbb elmélettel, miszerint Banksy munkái mindig ott jelennek meg, ahol a Massive Attack zenekar fellép. Az újságíró szerint egyébként valószínűleg nem egy ember áll a név mögött, hanem egy egész kollektíva, a vezetőjük pedig a Massive Attack frontembere, Robert Del Naja, művésznevén 3D - aki maga is graffitiművész volt fiatal korában, valamint köztudottan jó barátságot ápol Banksyvel.
Banksy nem is férfi
Az egyik legérdekesebb teória - miszerint a graffitis valójában nő - pont abból indult ki, hogy noha a művész teljesen el akarja rejteni magát, mindenki, aki találkozott vele, teljesen átlagos, megjegyezhetetlen külsejű férfinak írja le. Munkáiban ugyanakkor gyakran tűnnek fel nők - ami a graffiti világában elég ritka. Egy 2010-es elmélet szerint Banksy valójában egy héttagú művészcsoport, amit egy nő vezet. "Soha senki sem fog rátalálni, hiszen mindenki egy férfit keres" - magyarázta elméletét Chris Healey a Guardiannak.