<p>Jobb, ha nem szemetel közterületen, mert akár 150 ezer forintra is megbüntethetik, ha rajtakapják.</p>
Még mindig rengeteg ember van, aki a szelektív hulladékgyűjtőket és az erdős, bokros területeket kommunális szemétlerakónak nézi. Sőt, vannak, akik nem zavartatják magukat, és az otthoni hulladékaikat csak úgy kidobják egy zsákban az utcára például. Minden ilyen ember szabálysértést követ el, amiért büntetésre számíthat. Arról nem is beszélve, hogy ezzel az ott, vagy a környéken lakók életét is megnehezíti. Jó hír, hogy a helyiek is tehetnek a szemetelők ellen.
Kell a hatóság
Csak Magyarországon évente 4,3 millió tonna szemét termelődik, aminek egy része sajnos nem a megfelelő helyre kerül. Ez az emberi lustaságnak és nemtörődömségnek köszönhető, hiszen nap mint nap találkozhatunk szeméthegyekkel a közterületeken.
– A bejelentést mindig meg kell tenni, főleg akkor, ha tudjuk ki a tettes. Hatósági jelenléttel lehet ezt legjobban megfékezni, ezért az illetékes közterület felügyeletnél érdemes megtenni a bejelentést – mondta el a Borsnak Horváth László a Fővárosi Közterület Fenntartó Zrt. szóvivője.
Drága mulatság
Nem elég, hogy a környéket csúnyítja, a környezetet pedig szennyezi az illegális szemetelő, de még köztisztasági szabálysértést is elkövet, ami pénzbírságot von maga után.
– Aki közterületen szilárd vagy folyékony hulladékot engedély nélkül lerak, vagy elhelyez, vagy nem a kijelölt helyre teszi, az szabálysértést követ el, ez pedig pénzbírsággal sújtható – magyarázta lapunknak dr. Kamarás Péter jogász, majd hozzátette, hogy a szemetelés súlyosságától függően 5-150 ezer forintot is kiszabhatnak.
– Fontosnak tartom, hogy bejelentést tegyenek az emberek, főleg akkor, ha rendszeres a probléma. Az önkormányzathoz, és az ÁNTSZ-hez is fordulhatunk, főleg akkor, ha veszélyes hulladékról van szó – tette hozzá.
Ha valakit rajtakapunk a szemetelésen, akkor készítsünk képeket, vagy videót, így a hatóságok könnyen beazonosíthatják és meg is büntethetik az illetőt.
Másképp is jelezhetünk
Szerencsére már nemcsak közvetlenül a hatóságoknál tehetünk panaszt, hanem például a Hulladékvadász.hu oldalon is.
– A bejelentést feldolgozzuk, és közzé is tesszük az oldalunkon, majd felvesszük a kapcsolatot az illetékes önkormányzattal. Mi egyfajta tolmács funkciót látunk el, mert azt tapasztaltuk, hogy sokan panaszkodnak amiatt, hogy nem foglalkoznak az ügyével – magyarázta Szebenyi Péter a Jövő Öko-Nemzedéke Alapítvány kuratóriumi elnöke. – Két és fél év alatt több mint 3000 bejelentés érkezett hozzánk, amelyeknek a végeredménye nyilvános, ezzel tudjuk bemutatni az önkormányzat munkáját is.
Vannak olyan dolgok, amelyek különleges megsemmisítési módot igényelnek.
Akkumulátorok * Szárazelemek * Festékek, tinták, ragasztók, gyanták és oldószerek * Növényvédelmi szerek, rovarirtók * Elektronikus és elektromos készülékek * Gyógyszerek * Savak, lúgok, mosószerek * Higanytartalmú hulladékok * Étolaj és zsír
A szelektív hulladékgyűjtőket akár el is vihetik az adott helyről, ha nem rendeltetésszerűen használják az emberek.