Ezekben a mostani zivataros napokban jócskán kijut nekünk a villámokból. A szakértők szerint kevés kivétellel túlélik az emberek a villámcsapást, az már más tészta, hogy legtöbben egy életen át hordozzák a testükön a nyomát.
Forrás: AFP
Éves szinten körülbelül egy a háromszázezerhez annak az esélye, hogy mennykô sújtson éppen bennünket. Hihetetlennek hangzik, mégis igaz, hogy a villámcsapást szenvedett emberek 90 százaléka túléli a váratlan és szó szerint megrázó élményt. Bár az emiatt elszenvedett lelki sérülés nyomait idővel el lehet tüntetni, az elektromos kisülés okozta, tetoválásszerű mintákkal a testen már más a helyzet.
Be tud fűteni
Villámlás során hatalmas mennyiségű elektromos töltés sül ki és zúdul át az úgynevezett villámcsatornán. Az áramerősség akár a 20-30 ezer ampert is elérheti. Az emberi szervezet 0,5-1 milliamperre – vagyis az amper ezredrészére – már bizsergő érzéssel reagál, 10-20 milliampernél az illető már képtelen elengedni a feszültség alatt álló tárgyat, 100 milliamper pedig halált okozhat. A másik érdekesség, hogy egy nagyobb villám akár 30 ezer fokosra is képes felforrósítani a levegőt maga körül. Ez nagyjából ötször melegebb, mint a Nap felszíne.
Nem szemre való
1. Semmiképpen se legyünk vízben, mert az vonzza a villámot és vezeti az elektromos áramot!
2. Kerüljük az elektromos antennák környékét, mivel a fém is vonzza az áramot!
3. A bicikliket is tartsuk biztos távolságban, legalább 50 méterre magunktól!
4. Ha sík terepen egyetlen fa van, a villám nagy valószínűséggel oda csap majd le. Ezért semmiképp se álljunk a fa közelébe!
5. Otthon ne álljunk az ablakba! Vihar idejére zárjuk be az ablakokat!
6. Ha kocsival vagyunk, feltétlenül maradjunk az autóban, az ablakok és ajtók legyenek zárva! Az autó fémkarosszériája úgynevezett Faraday-kalitkát képez. Ha a kocsit villámcsapás éri, az utastérbe nem jut áram, ehelyett elvezetődik.
Egy átlagos villámcsapás akár egymilliárd volt elektromos feszültséget is képes leadni a földdel érintkezve. Ha ekkora energiamennyiség éri az emberi testet, könnyen végzetes hatással lehet a szívre, a tüdőre és/ vagy az idegrendszerre. Leggyakrabban azonnali szívmegállást, ritkább esetekben görcsrohamokat, agyi sérüléseket, gerincvelő-károsodást és amnéziát – emlékezetkiesést – okozhat.
Az iszonyatos hő, a fény és az elektromosság az emberi szemet is károsíthatja: a retinába lyukakat égethet, és hályogokat okozhat a szemben. Egyébként azt a testrészünket éri az ütés, amelyik a villámcsapáskor a földdel vagy egy fával érintkezik.
– A legrosszabb, ha a sérült bal kézzel támaszkodik például egy fához, mert akkor a szív nagy veszélybe kerül – mondta a Borsnak Komáromi Zoltán háziorvos. – Blokkolódik az ingerületkeltő központja. Ebben az esetben egyetlen esély van a túlélésre: a defibrillátoros újraélesztés.
Népes villámcsalád
Vannak az úgynevezett felhő-felhő és a föld-felhő villámok. Előbbiek létrejöhetnek egy adott felhőn belül, de két zivatarfelhő között is. A föld-felhő villámok – ahogy a nevük is jelzi – a földfelszín és a zivatarfelhő között alakulnak ki.
Ezeken kívül is léteznek még villámfajták, ezek a légkör felsőbb tartományaiban „játszódnak le”. Például a red sprite, a blue jet és az elf. A red sprite gyenge fényű, vörös színű felvillanás, ami pár kilométerrel a zivatarfelhő felett, 20-30 kilométeres magasságban alakul ki egy pozitív föld-felhő villám következményeként, és csaknem 100 kilométerig is felnyúlhat. A blue jet egy kékes színű felvillanás, ami közvetlenül a zivatarfelhő felett alakul ki, és akár 50 kilométer magasságig is felnyúlhat.
Cikázó gömbvillám
Az elf a red sprite felett alakul ki, és a három közül ez a legrövidebb életű. Akkor alakul ki, ha egy lecsapó villám által elindított elektromágneses impulzus eléri a körülbelül 80 és 800 kilométeres magasság közt lévő ionoszférát.
A különleges villámok közül persze a legtöbben a gömbvillámról hallottak. Ez egy változatos alakú, de általában gömbszerű, fényes jelenség, ami a többi villámhoz képest jóval lassabban mozog és tovább marad fenn. Jellemző rá a cikázó mozgás. A szilárd tárgyakat általában kikerüli.