<p>Sajnos bármennyire is otthonosan mozogjunk a konyhában, mindenkinek van pár olyan rossz beidegződése, amitől képtelen megszabadulni. Sőt, sokan nem is tudják, hogy egy-egy konyhai szokásuk inkább csak árt, mint használ. Ideje hát ezektől megszabadulni!</p>
Összeszedtük a legjellemzőbb hibákat.
1.Túlzsúfolt serpenyő
Az egyik leggyakoribb hiba, hogy minél előbb szeretnénk végezni - a túlzsúfolt serpenyő azonban a jó végeredmény egyik legnagyobb ellensége. Az étel - legyen az hús vagy épp zöldség - ugyanis nem pirulni, sokkal inkább párolódni fog.
2.Nem kell mindenhez teflont használni!
Noha sok mindenhez jó a teflon vagy más tapadásmentes serpenyő, nem mindenhez tökéletes. Az ilyen serpenyők ugyanis nem vesznek fel annyi hőt, mint mondjuk egy öntöttvas - ami például a steak-ekhez sokkal jobb választás.
3.Túl sok piszkálás
Sokan ösztönösen piszkálják, forgatják, mozgatják az ételt - ez azonban nem minden esetben szerencsés. A legtöbbször ugyanis pont azt érjük el vele, hogy egy kis színt kapjon, egy kicsit megpiruljon - ami pedig igen sokszor határozottan jó!
4.Nem elég meleg a serpenyő
Meglepően sokan akarnak túl hamar elkezdeni sütni-főzni: azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a serpenyőnek is kell idő, hogy elérje a szükséges hőfokot!
5.Figyelem, a fűszereknek is van szavatossági ideje
Bizony a fűszerek sem örök életűek. Noha nem betegedünk meg tőle, ha mondjuk lejárt szavatosságú curryvel ízesítjük a csirkét, de tény, hogy kevésbé lesz markáns az íze. Mivel a legtöbben nem eredeti csomagolásukban tartják a fűszereket, érdemes azok színét illetve illatát figyelni. Ha érezhetően megkopott, akkor már kár is az ételbe szórni!
6.Ne mossa meg a csirkehúst!
Sokan úgy gondolják, hogy higiénikus megmosni a csirkehúst sütés-főzés előtt - ezzel azonban inkább csak ártunk, mintsem használunk. A víz nem mossa le a húsról a baktériumokat, így csak azt érjük el, hogy az a kezünkön és a mosogatóban is szétterjed.
7.A vörös húsoknál még több kárt okozunk a vízzel
A helyzet - amellett, hogy a csirkéhez, vagy mondjuk a halhoz hasonlóan nem mossuk le a baktériumokat - még rosszabb a vörös húsok esetében. Itt ugyanis a víz hatására az ízélmény is jelentősen csorbul. Sőt! Jobban járunk, ha a hús meglévő nedvességtartalmát is igyekszünk felitatni egy konyhai papírtörlővel.
8.Túl korán vágja fel a húst
Az egybesült húsok nagy titka, hogy nem szabad őket közvetlenül sütés után felvágni. Hagyni kell egy pár percet pihenni - csak utána szeleteljünk!
9.Ne nyitogassa a sütőajtót!
Ugyan sütés közben kíváncsi az ember, hogy épp hogy állnak a dolgok odabent, a sütőajtó nyitogatása hőingadozáshoz vezet, ami sok esetben - főleg sütiknél - határozottan rossz végeredményhez vezet.
10.Ugye nem a lefolyóba önti a használt olajat?
Sajnos sokan még mindig így tesznek - pedig a használt olaj különleges kezelést igénylő hulladék. Kannába vagy flakonba töltve bármikor leadható a legközelebbi hulladékudvarban.