Aktuális

A világirodalom legnagyobb átverései – Boldog befejezés nélkül

Bors

Létrehozva: 2018.10.06.

<p>Bizarr művészet - ezt a címet viseli sorozatunk, melyben világhírű alkotók megdöbbentő, megbotránkoztató, sokszor sötét titkairól rántjuk le a leplet. Most négy olyan irodalmi műről ejtenénk szót, amiről kiderült: mind hatalmas átverés. </p>

A világirodalom legnagyobb átverései – Boldog befejezés nélkül

Négy író, aki alaposan átverte olvasótáborát, ám végül mind a négyük próbálkozása balul sült el. 

Egy nem létező fiú vallomásai

A kilencvenes évek legvégén két bestseller miatt is ünnepelte a világ JT LeRoyt - a fiatal író fiú megdöbbentő őszinteséggel mesélt könyveiben arról, miként zaklatták gyerekként szexuálisan, valamint miként lett szexmunkás és drogfüggő. LeRoy imidzséhez hozzá tartozott, hogy mindenhol parókában és nagy napszemüvegben jelent meg - később azonban kiderült, a hányatott sorsú író nem létezik. 

Könyveit egy Laura Albert nevű nő írta, aki gyerekként tapasztalta, hogy a szexuálisan zaklatott nőket sokkal nagyobb közöny fogadja, így a saját történetét egy fiú szemszögéből mesélte el és adta el igaz történetként - a személyes megjelenésekre, interjúkra pedig egy ismerősét kérte fel, hogy bújjon LeRoy bőrébe, míg ő maga az exdrogos író legjobb barátjaként, Speedie-ként pózolt.

Albertet - miután kiderült az átverés - beperelték csalásért és okirathamisításért, miután a The Heart Is Deceitful Above All Things című írásának megfilmesítési szerződését egy nem létező ember (LeRoy) írta alá.

Mindenki visszakapta a könyv árát

2003 egyik legnagyobb sikere volt nem csak az Egyesült Államokban, de az egész világon A Million Little Pieces című önéletrajzi könyv, melyben James Frey dolgozta fel kábítószeres múltját és függőségeinek legyőzését. Több, mint 3,5 millió példány kelt el belőle - és csak évekkel később leplezték le, hogy Frey bizony alaposan átverte a közönségét. A könyv számos - nem elhanyagolható - részlete ugyanis fikció volt. 

Az egyik ilyen “apró” részlet egy két gimnazista életét követelő vonatbaleset a könyvben - míg a tragikus baleset valóban megtörtént, Frey írásából úgy tűnik, mintha ő is ott lett volna, ami igencsak távol áll az igazságtól.

Frey a botrányos leleplezés után elbukott egy két könyvre szóló, (dollárban) hat számjegyű szerződést, valamint a kiadója felajánlotta: visszatéríti a könyv árát mindenkinek, aki abban a hiszemben vette meg, hogy ez egy önéletrajz, nem pedig egy regény. Arról sajnos nem szól a fáma, hogy a 3,5 millió vásárlóból hányan éltek ezzel a lehetőséggel.

Hitler naplói

1983-ban a The Sunday Times szenzációs bejelentést tett: egy német riporternek, Gerd Heinemann-nak hála a birtokukba került Adolf Hitler II. világháború végéig vezetett naplója. Noha számos történész kételkedett a dokumentum hitelességében, a lap mégis elkezdte leközölni. Végül kiderült, hogy az egész napló hamis. 

Shakespeare szerelmes levelei

Összeállításunk legrégebbi befutója William Ireland, aki a XVIII. században bukkant rá William Shakespeare szerelmes leveleire, kiadatlan jegyzeteire és más irományaira - legalábbis a saját állítása szerint. Eleinte sikerült is meggyőznie a kor irodalmárait az iratok hitelességéről, és valószínűleg ennyiben is maradt volna az ügy, ha nem telhetetlen, és nem állítja: egy elveszett Shakespeare-drámát is talált.

Mondanunk sem kell: a drámát ő maga írta, és köszönőviszonyban sem volt a minősége a legendás drámaíró darabjaival, így azonnal le is bukott. Ezt követően már a többi irat hitelessége is megkérdőjeleződött - és végül persze azok is hamisnak bizonyultak.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek