Méreg van az ivóvízben, mi pedig megisszuk, depressziósak leszünk, ami öngyilkosság szempontjából a legnagyobb kockázatot jelenti. Legenda vagy valóság?
Forrás: Thinkstock
Az arzén pusztító erejéről rengeteg rémtörténet kering. A „mérgek királya” lassú gyilkos, ezért legtöbbször csak boncolás révén mutatható ki, ha ez az anyag okozta valaki halálát. A múlt században éppen ezért használták sokszor: legtöbbször kétségbeesett asszonyok tették el láb alól ilyen aljas módszerrel megunt, a háborúban lerokkant vagy éppen alkoholista férjeiket. A színtelen, szagtalan és igen mérgező kémiai anyag lassan öl, Magyarországon pedig az egyik legveszélyesebb ivóvíz-szennyező anyagnak számít. Nem csak ölni lehet vele, hazánkban komoly szerepet játszhat az öngyilkosságoknál is.
Magyarországon a múlt században kiemelkedően sokan vetettek véget önkezükkel életüknek, de sajnos a mai napig igen előkelő helyet foglalunk el ezen a listán. Arra is több évtizedes statisztikák vannak, hogy mely országrészekben fordulnak a legtöbben önmaguk ellen.
Az ivóvíz arzénszennyezettsége veszélyesen magas hazánk egyes részein. Az 1990-es évek legvégén a tízmillió lakosból megközelítőleg 1,4 millióan fogyasztottak veszélyes mennyiségű arzénkoncentrációjú ivóvizet. Egy három évvel ezelőtt megjelent kutatás szerint az arzénszennyezettség és a depresszió között összefüggés van. Bár az öngyilkosságra vezető okok rendkívül összetettek, szakemberek egyetértenek abban, hogy a depresszió a legsúlyosabb kockázati tényező.
Egyes járványtani vizsgálatok eredményei szerint az arzénnel szennyezett ivóvíz fogyasztása különböző pszichiátriai rendellenességeket, például szorongást és depressziót okozhat. Az arzénszennyezettség és a depresszió hatásaival kapcsolatos állatkísérletek eredményei szintén ezt igazolják. A kutatók így feltételezik, hogy az arzénnel szennyezett ivóvíz fogyasztása szerepet játszat az öngyilkosságoknál, vagyis ahol több ilyen anyagot fogyasztanak, ott többen is vetnek véget önkezükkel az életüknek.
Ugyan az elmúlt három évtizedben csökkent a magyar öngyilkossági arány, ám a területi alakulás változatlan. Legtöbben a dél-keleti országrészekben végeznek magukkal, és az ivóvíz arzénszennyezettsége is ezeken a részeken a legnagyobb.
Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123-as ingyenes lelkielsősegély-számot, vagy keresse fel a www.suicidprevencio.hu oldalt!