<p>Jó hír a nagyobb fejjel rendelkező apróságok számára: kiderült, hogy intelligensebbek normál fejméretű társainknál.</p>
Brit tudósok legfrissebb kutatásai szerint a nagyobb fejjel született kisbabák magasabb intelligenciával rendelkeznek, ezáltal nagyobb esélyük van arra, hogy tanult emberekké válnak, és sikeres életük lesz. Az UK Biobank részletes verbális-numerikus vizsgálata kimutatta, hogy közvetlen összefüggés van a fej kerülete, az agy térfogata és az intelligencia szintje között. Egyszóval: minél nagyobb az újszülött feje, annál okosabb a gyerek. A vizsgálatok állítólag kivételes pontosságúak: azt is képesek megjósolni, hogy a gyerek egyetemre megy, vagy sem.
Egy párhuzamos felmérésében résztvevő emberek esetében összefüggést kerestek a génjeik, a fizikai és mentális egészségük, és aközött, hogy az életük hogyan alakul. A felmérésben német, amerikai és angol tudósok is részt vettek, akik a 37 és 73 év közötti résztvevőket vizsgálták. Az eredmény szerint:
„Jelentős összefüggés figyelhető meg a UK Biobank kognitív teszteredményei és a vizsgált felnőttek pontszámai között, beleértve a csecsemőfej kerülete és a gyermekkori kognitív képességek eredményeit.”
A vizsgálat felkeltette az Edinburgh-i Egyetem professzora, Ian Deary figyelmét is, aki a kognitív öregedéssel és a kognitív epidemiológiával foglalkozik: szerinte érdemes bevonni a vizsgálatba a testalkatot is.
– Amellett, hogy a kognitív képességek és bizonyos testi- és lelki egészségi állapotok között összefüggés mutatkozik, a kognitív képességek genetikai hatást gyakorolnak az agy méreteire, a test alakjára és a tanulási eredményességre is – nyilatkozta a professzor.
De hogy mennyi is az annyi? A kutatás szerint átlagosan 34,29 centiméteres annak az újszülöttnek a koponyakörmérete, aki az átlagosnál intelligensebb.
(Unilad)