Forrás: YouTube
Nem sok kisiskolás álmodozik arról, hogy egyszer saját bankja lesz - ebben az életkorban tűzoltónak lenni vagy űrhajósnak sokkal menőbb -, ugyanakkor még kevesebb az, aki valóban bankigazgatóvá is válik hétéves korára. Márpedig a perui Jose Adolfo Quisocala Condorival pont ez történt.
A kis José igen hamar rájött, hogy szülei megtakarításokkal oldják meg a család kisebb-nagyobb anyagi problémáit, ugyanakkor azt is látta, hogy a gyerekek, ha bármilyen apró összeghez jutnak, azonnal elköltik játékokra vagy édességre - ahelyett, hogy szüleikhez hasonlóan ők is takarékoskodnának, hogy nagyobb dolgokra költhessék később a pénzüket. Elő is állt rögtön a tanárainak a gyermekbank ötletével - azonban legnagyobb meglepetésére ahelyett, hogy támogatták volna, a legtöbben úgy gondolták, még túl kicsi ahhoz, hogy egy ilyen tervet megvalósítson. Szerencsére akadtak páran, akik támogatták - köztük a suli igazgatója -, így hétévesen megalapította a Bartselana Student Bankot.
A gyermekbank természetesen nem azt várta el az iskolásoktól, hogy pénzt tegyenek be - szelektív, újrahasznosítható hulladékot kellett leadniuk, minden hónapban legalább egy kilogrammot. A lényeg azonban az volt, hogy a gyerekek nem kaptak a leadások után azonnal pénzt, hanem ki kellett tűzniük maguk elé egy végcélt, egy végső összeget - ha azt a “megtakarításokkal” elérték, megkapták a pénzt egyben - számolt be a nem mindennapi bankról az Oddity Central.
A különleges kezdeményezés mögé végül egy komoly pénzintézet is beállt, így az Arequipa városából indult bank ma már 2000 ügyféllel büszkélkedhet - akik mind a tíz és tizennyolc év közötti korosztályból kerülnek ki.
“Nem érzem magam zavarban, ha bankvezetőkkel kell tárgyalnom. Hogy őszinte legyek, határozottan jó felnőttekkel tárgyalni, mert ők átlátják azokat a projekteket, amikkel eléjük állok” - magyarázta a ma 13 éves bankalapító.