Aktuális

Itthon már ötven települést fertőz az afrikai sertéspestis

Bors

Létrehozva: 2018.10.13.

Itthon már ötven települést fertőz az afrikai sertéspestis

Forrás: Illusztráció

Az országos főállatorvos összesen ötven települést nyilvánított afrikai sertéspestissel fertőzöttnek Borsod-Abaúj-Zemplén megyében - olvasható az Észak-Magyarországban.

A lap szerint a cigándi, miskolci, a sárospataki, a tokaji, a szerencsi, a tiszaújvárosi, a gönci és a szikszói járás települései érintettek, ahol ideiglenesen vagy különösen erős fertőzés. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma október elején mutatta ki egy szintén borsodi község területén kilőtt vaddisznóban az afrikai sertéspestist. Az állategészségügyi szakemberek azonnal megkezdték a járványvédelmi intézkedéseket, ugyanis a betegség a házi sertésekre is terjed.

Az afrikai sertéspestis emberre egyáltalán nem veszélyes: jelentősége inkább a húskitermelésben van, mivel állományok fertőződhetnek. A megfertőzött egyedet nem könnyű azonosítani, mivel a tünetek megjelenése akár 15 napot is igénybe vehet. A beteg állat bágyadt, étvágytalan, lázas, nehezen mozog, időnként pedig kékes-lilás, vörös elszíneződés látható a füleken, a farokrésznél és a lábvégeken. A betegség végső stádiuma a véres hasmenés, orrvérzés, azonban ezekre sokszor nem kerül sor, ugyanis az első tüneteket követően az állat rövid időn belül elpusztul.

A fertőzött állatokat meggyógyítani nem, de a betegség terjedését megelőzni lehetséges. A Nébih azt javasolja az állattartóknak, hogy mindenképpen ellenőrzött állományból szerezzék be a sertést, továbbá kerüljék a vaddisznóval való bárminemű érintkezést. Az állatok ellátásakor ügyelni kell a fertőtlenített ruházatra, valamint etetéskor semmi esetre sem adható állati eredetű terméket tartalmazó élelmiszerhulladék, azaz „moslék” – utóbbit jogszabály is tiltja.

(Nébih)

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek