Aktuális

Nem is hinné, milyen kérdéseket kapnak az állatorvosok nap mint nap

Bors

Létrehozva: 2018.10.20.

<p>Az állatorvosi rendelőben kutyák, macskák, nyulak, tengerimalacok fordulnak meg, persze gazdáikkal együtt, akik közül rengeteg az olyan állattartó, aki a minimális tudnivalókkal sincs tisztában.</p>

Mi kerüljön a tálba?

Nem vicc: sokan azt sem tudják, mivel etessék a kedvencüket, pedig ez az egyik legfontosabb. A Brútusz Állatorvosi Rendelő állatorvosa, dr. Hábor Krisztián ezzel a kérdéssel sokszor találkozik: tápot vagy otthoni kosztot kapjon a házi kedvenc?

– Szempont, hogy egy vagy több állatot tartanak-e otthon, lakásban vagy kertben, mennyi idős az állat, mekkora, milyen a szőrtípusa és mi­lyen életmódot folytat. Ezek szerint kell kiválasztani a megfelelő eledelt, figyelve a mennyiségre és az energia­tartalomra is – mondta a háziorvos.

Jöhet a házi koszt is?

Az asztalról „véletlenül” lepottyanó husi mellett szólhat, hogy ezzel változatossá tesszük az eb étrendjét, és hogy ebben az esetben tudja a gazda, hogy mit kap pontosan az állat. Hábor azonban hangsúlyozza, ő a nyers etetést nem tá­mogatja.

– Bár mellette szól a természetes eredet, és hogy a farkas is nyersen eszi a táplálékát, nem szabad elfelejteni, hogy a kutya már nem farkas, az emésztőrendszere már átalakult, és az életmódja is teljesen más. Egyes táplálékokat nem kaphat a kutya még véletlenül sem. Tilos a nyers disznóhús, csokoládé, szőlő!

Vigyázz a szúnyoggal!

A fertőzésekkel kapcsolatban a leggyakoribb kérdés a kullancsokkal és a szívférgességgel kapcsolatos. A kullancsellenes szerek sokfélék: rácsepegtetős úgynevezett spo­t-on készítmények, nyakörvek, spray formátumú szerek, tabletták. A választás az életmódtól függ: betonkörnyezethez, erdőjáráshoz szokott-e, vannak-e bőrproblémái az állatnak stb.

– A szívférgesség ijeszti meg a legjobban a tulajdonosokat; nem alaptalanul. Egyre gyakrabban mutatják ki a fertőzést kutyáknál, sokszor teljesen tünetmentes állatokból. A fertőzést a szúnyogok okozzák. Amíg „csak” a vérben keringő mikrofiláriák mutathatók ki, addig könnyebb dolga van az orvosnak – magyarázta.

Oltsunk vagy ne?

Sokan kérdeznek rá arra is az állatorvosoknál, szükség van-e a kutyáknak kombinált oltásra, vagy elég a veszettségvakcinát beadatni? Ez utóbbi elleni védekezés kötelező évente. A kombinált oltások javasoltak; vannak betegségek, amik ellen évente emlékeztető oltást kell adni.  Ilyen például a szopornyica.

A nyulak is megfertőződhetnek a szúnyogoktól: a myxomatosis a nyuszik járványos megbetegedése. Ez ellen is létezik vakcina: 4-6 hetes korban, ahogy az RDH, vagyis vérzéses nyúlkór ellen is.

A cicáknak is létezik kombinált oltás, ahogy kaphatnak szurit a leukózis és a veszettség ellen is. Bolha- és kullancsnyakörv viselése pedig nekik is ajánlott. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek