Aktuális

Nem mindegy, mivel veszi be a gyógyszereit, még a tea is ronthat a hatékonyságon

Bors

Létrehozva: 2018.10.05.

Ételek és italok is ronthatják a gyógyszerek hatékonyságát – derült ki egy átfogó kutatásból. Ön tudta, hogy még a vitaminok is hatással lehetnek a felírt pirulákra?

Forrás: Thinkstock

Magyarországon évente hatvanmillió alkalommal veszünk valamilyen gyógyhatású készítményt a patikában. Egyre többször hallani azt is, hogy már nincs elég vitamin a zöldségekben és a gyümölcsökben, ezért tabletták formájában kell pótolni a hiányzó elemeket. Arra azonban sokan nem is gondolnak, hogy a táplálékkiegészítők kölcsönhatásba léphetnek a be­tegségekre felírt gyógyszerekkel. A Daily Mail hasábjain keresztül az amerikai hertford­shire-i egyetem kutatói arra figyelmeztetnek, hogy egy rossz kombináció befolyásolhatja a vércukorszintet, de csontritkuláshoz is vezethet.

Arról már nem is beszélve, hogy semlegesíthetik a beszedett vitaminok a gyógyszerek hatását is. Szerencsére vannak jó variációk: a szakértők szerint a fájdalomcsillapítók hatását erősíti a C-vitamin. – A K-vitamin és a vérhígítók együttes szedése viszont nem javallott, mert vérzések, vérrögök, akár még trombózis kialakulását is okozhatja a párosítás – mondta el a Borsnak dr. Gyermán Anna gyógyszerész.

Nyugtat, de kiütést is okoz a levendula

A táplálékkiegészítőkre más hatósági szabályozások vonatkoznak, mint a gyógyszerekre. Pedig ezeket is túl lehet adagolni. Más szerekkel összekeverve hatóanyag-tartalmuk káros hatással lehet a szervezetünkre.

– A gyógyszerek egymásra gyakorolt hatását mindig vizsgálják, míg az étrend-kiegé­szítőket már kevésbé – mond­ta el a Borsnak dr. Sohajda At­tila, a Magyar Gyógyszerész Kamara alelnöke, aki figyelmeztet: a gyógynövényekkel is vigyázni kell.

Olvassa el, vagy kérdezze meg

A betegtájékoztatón a gyógyszergyártóknak fel kell tüntetni, hogy az adott termék milyen más hatóanyag-tartalmú gyógyszerekkel nem szedhető együtt, ezért az elolvasása nélkül ne dobja a kukába. Ha állandó gyógyszeres kezelés alatt áll, és szeretne vitaminokat, gyógynövénytartalmú tablettákat szedni, akkor érdemes előzőleg gyógyszerésszel egyeztetni.

– Vannak olyan gyógynövények, amelyek magas hatóanyag-tartalmuk miatt csak gyógyszertárakban kaphatóak. Ilyen például az orbáncfű, amit könnyű túladagolni – mondta el a szakember.
A B-vitamin-mérgezés jele például, hogy zöldessé válik a vizelet. A levendula pedig nyugtató hatása mellett okozhat nehéz légzést és kiütéseket is. Mindenképpen ajánlatos kikérni a patikus véleményét. 

A grépfrútlé olyan, mint az alkohol

Egyes légzőszervi betegségekre felírt tabletták, amik kortikoszteroidot tartalmaznak, kivonják a szervezetből a D-vitamint, ezzel megnő a csontritkulás esélye. Ezért a pirulák mellé érdemes pótolni a D-vitamint és a kalciumot. A vérnyomáscsökkentőkben lévő ACE-gátlók cinkhiányt okoznak. A nyugtató hatása miatt szedett orbáncfűkapszulák felgyorsítják a fogamzásgátló kiürülését a szervezetből. 15 százalékkal csökkenthetik a bogyók hatékonyságát, ezért könnyebben becsúszhat egy nem várt terhesség is akár.

Az sem mindegy, hogy mivel vesszük be az adott pirulát. Legjobb, ha sima vizet iszunk vagy narancslevet, mert annak a C-vitamin-tartalma miatt májvédő hatása van. A kávé és a forró tea kerülendő. A grépfrútlé pedig annyira káros, mintha alkohollal öblítenénk le a gyógyszert.

– A pajzsmirigy-túlműködéses betegeknek sokszor fogalmuk sincs arról, hogy ha koffeines itallal – kávé, fekete tea – veszik be a gyógyszerüket, akkor ártanak vele, mert pont a pajzsmirigy működését fokozza – mondta dr. Gyermán Anna gyógyszerész.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek