Szerencsére még nem kezdődött el az influenzaszezon, így van időnk arra, hogy vakcinával készítsük fel a szervezetünket a vírusra. A szakértő szerint jobb, ha beadatjuk, mert elkerülhetjük a komolyabb betegségeket.
Forrás: Thinkstock (képünk illusztráció)
Évről évre azt halljuk, hogy az influenza elleni védőoltást bizony be kell adni, hogy elkerüljük a betegséget. A rossz hír, hogy az influenzának több fajtája van, emiatt a védettség sem százszázalékos.
– Az oltóanyagot minden évben a WHO alakítja ki aszerint, hogy melyik típus és törzs várható. Az oltás a leggyakrabban előforduló törzs ellen ad védelmet, így a ritkábban jelentkezőket így is elkaphatjuk – magyarázta a Borsnak dr. Varga Károly gyermekorvos.
Gyakori a láz
– A vakcinának nincs mellékhatása, de az oltás után felléphet láz vagy helyi duzzanat. Ez egyfajta reakció, mivel a szervezetünk dolgozik, de senkit ne riasszon el. A betegeimnek is mindig ezt mondom, ha bizonytalanok az injekciót illetően – magyarázta dr. Varga, majd hozzátette, sosem késő beadni a védőoltást.
Vírusra nincs tabletta
Maga az influenza is egy kellemetlen betegség a kísérőtünetek miatt, azonban mégsem ez a legnagyobb baj.
– Az influenza úgymond helyet csinál a baktériumoknak, mivel a vírusban van egy olyan enzim, amely a nyálkahártyát érzékenyíti, az immunrendszert pedig gyengíti, ezért a másodlagos fertőzések komolyabb problémát tudnak okozni. Ilyen például a pneumococcusfertőzés, amely az influenzával együtt akár agyhártya-, agyvelő- vagy tüdőgyulladást is produkálhat. Magára az influenzára nem kell antibiotikumot adni, de amennyiben olyan tünetek is vannak, amelyek bakteriális fertőzésre utalnak, akkor bizony már szükséges – figyelmeztetett a gyermekorvos.
Kicsiknél ismételni kell
Nem kötelező védőoltás, ezért fizetni kell érte, de vannak, akik térítésmentesen megkaphatják. Erről az ÁNTSZ oldalán tájékozódhat. Az oltóközpontokat végigböngészve az árak változók, ötezer forint körül mozognak. Aki szeretne ilyen vakcinát, annak először a háziorvoshoz kell fordulnia, ő írja fel, majd miután kiváltottuk, ő is adja be.
A nagyobb városokban elég, ha besétálunk egy oltóközpontba. A gyerekek esetében nem csak egyszer kell megjárni a doktort: ha még nem kapott oltást a kicsi, akkor az első után négy héttel meg kell ismételni. A felnőtteknek elég egyszer átesni a procedúrán, hogy kialakuljon a védettség.
Influenza vagy megfázás?
A náthát mindenki ismeri, évente többször átesünk rajta. Az influenza is hasonló tünetekkel jár, így könnyű összekeverni a két betegséget. Míg a nátha lassan teríti le az embert, addig az influenza tünetei gyorsan jelentkeznek. Utóbbinál magas láz, fejfájás, végtagfájdalom, orrfolyás, hidegrázás a gyakori tünet. Leginkább az A és B típus fertőzi az embereket. Cseppfertőzéssel terjed, így a kézmosás sokat segít.