Marihuána a DVD-tokban, szteroid a gyümölcslés tasakban, haditechnikának is beillő drón sima csomagként feladva – a Liszt Ferenc reptér postai központjában mindennapos fogásnak számít. Évi 380 milliós kárt okozna, ha nem szűrnék ki
Forrás: Bánkúti Sándor
Szigorú tekintetekkel, mindent látó kamerarendszerrel találja szembe magát az, aki belép a Magyar Posta egyik legszigorúbban őrzött intézményébe, a Liszt Ferenc reptéren megbújó Nemzetközi Posta Kicserélő Központba. Nem csoda, hiszen ezen a helyen megy át az összes olyan feladott levél és csomag, amelyet külföldről küldenek az országba. Az itt dolgozó, szinte maroknyi, de képzett vámtiszt feladata tehát az, hogy a legkülönlegesebb technikákkal kiszúrja és kiválogassa a napi több tonna levél és csomag közül azokat, amelyek veszélyesek lehetnek, legyen szó akár ijesztő elektromos blokkolóról, még a vegyészek számára is ismeretlen drogokról vagy akár milliós értékű, álcázott technikai holmikról és lopott műkincsekről.
Ismeretlen küldemény tonnaszámra
– Az országba beömlő küldemények 98 százaléka hozzánk érkezik – magyarázza a Borsnak a hely vezetője, Sepsi Edit pénzügyőr ezredes, a NAV Reptéri Igazgatóságának vámszakmai vezetője. A magyarok évente közel négyszázmilliárd forint értékben rendelnek külföldről.
– Ez napi 40-100 tonnányi árut jelent, ezek a postaforgalommal vagy a légi integrátorokkal – például a DHL, FedEx, UPS vagy TNT – érkeznek hozzánk. Ezeket itt, a NAV reptéri igazgatóságán leteszik. Az integrátorokkal szerencsénk van, ők előre küldik az adatokat a szállított árukról, de a nemzetközi postaforgalommal tonnaszámra érkezik a teljesen ismeretlen küldemény – szögezi le az ezredes. Ezeken először egy biztonsági ellenőrzést végeznek. – Mi vagyunk az unió külső határának védőzónája, így még több felelősség van rajtunk. Vámszempontból vannak veszélyes országok, az innen érkező árukat már alapvetően kiemelten kezeljük.
Tapintással is szűrnek
A dolgozóknak embert próbáló feladatuk van: döbbenetes, de a több száz bálányi csomagkupacból első körben mindössze árulkodó jelekkel és kézi tapintással, manuálisan kell kiszűrniük a gyanús csomagokat.
– Képzett szakemberek, akik már a feladóból, a csomag jellegéből, stílusából meg tudják állapítani, hogy szortírozni kell-e, azonnal kiszűrik, melyik csomagban nagyobb értékű az áru, mint a feltüntetett ár. Annyira rutinosak, hogy az általuk kiválasztott gyanús csomagok 80 százaléka valóban az. Egy év alatt ezzel közel 380 millió forintos kárt okozhatnának a költségvetésnek a feladók – mondta a szakember.
Ezután a gyanús küldemények egy részét röntgenen is megvizsgálják, naponta közel 200 levél kerül a szkenner alá, ezek közt egészen elképesztő dolgokat találni: akár telefonként feladott több százezres autódiagnosztikai készülékek hamisítványait és haditechnikai eszköz-nek is beillő drónokat vagy éppen lopott műkincseket.
A drog a sláger
A drogok és az ébrenlétet fenntartó illegális gyógyszerek a fesztiválszezonban és vizsgaidőszakban elképesztő mennyiségben ömlenek be külföldről.
– A szintetikus kábítószerek és a por állagú drogok általában Ázsiából érkeznek, idén olyan sokat fogtunk el, hogy már júniusban túlléptük a tavalyi mennyiséget – vette át a szót az ott dolgozó Dajka Zsolt őrnagy. Ők már találkoztak mindennel: gyümölcslés tasakba töltött szteroidtól kezdve, egészen a vákuumozott drogig.
– Ha vákuumozzák, tudják, hogy a kutya nem érzi meg, de nekünk is megvannak a magunk trükkjei. Például, aki egy DVD-t ad fel, arról pontosan tudjuk, hogy valami nem stimmel. Ki az, aki a mai internetes világban postán küld DVD-t Dél-Amerikából? Fogadni mernék, hogy ebben is van valami – mutat fel egy DVD-t a gyanúsnak ítélt, így félretett csomagok közül. Az elfogott küldeményt kinyitja, és kiderül, hogy a szimata nem csalt, a doboz valóban egy ismeretlen drogot rejt.
– A marihuánát és a tablettát helyben leteszteljük, azonban vannak olyan gyanús és ismeretlen anyagok, amelyeket biztonsági okból nem nyitunk ki itt a helyszínen, ezeket rögtön továbbküldjük laborvizsgálatra a NAV Szakértői Intézetébe – csomagolja óvatosan vissza a droggal teli zacskót.
A fél országot megbéníthatta volna
– Sokan nem is sejtik, milyen felelősség van itt az embereken. Az értékes infokommunikációs eszközök, a hamisított műszaki cikkek, a műkincsek és a drogok mellett nagyon sok, soha nem látott, potenciálisan veszélyes technikai eszköz is érkezik. Szűrtünk ki olyat, amely a bekapcsoláskor az egész posta telefonforgalmát leblokkolta, míg egy másikról a bevizsgálás után kiderült, hogy a fél országot megbéníthatta volna – sorolja Sepsi ezredes, de elárulja: van olyan szerkezet, amelyet fel sem ismernek, ezt azonnal szakértői vizsgálatra küldik.
A tengernyi küldeményt manuálisan már nem lehet sokáig fennakadás nélkül feldolgozni. – A NAV és a Posta is dolgozik azon, hogy az ügyfél előre megadhassa azokat az adatokat, amely a rendelt áru paramétereit, a vételár kiutalását tartalmazza. Az előre küldött adatok nagyban könnyítenék a vámeljárást, így a tisztességes ügyfelek hamarabb jutnának a megrendelt küldeményekhez. A csalóknak ezután sem lesz sok esélyük.