Az eredeti bemutató után fél évszázaddal ismét moziban látható az Egri csillagok című történelmi film. A legendás alkotást a Filmalap újította fel, így a már megkopott filmkockák a legmodernebb technológiával élvezhetők.
Szász Endre tervei alapján Pilisborosjenőn építették fel az egri vár csaknem pontos mását, itt forgott 1967-ben és 1968-ban a Várkonyi Zoltán rendezte Egri csillagok jelentős része. Több ezer fegyvert, korhű díszletek és jelmezek százait készítették el. A forgatás több mint másfél évig tartott itthon és Bulgáriában, a Fekete-tenger partján. A bemutató aztán hatalmas sikert hozott.
Az Egri csillagok a magyar filmgyártás meghatározó darabjává vált, amelyhez hozzájárult, hogy a kor legkiválóbb színészeivel forgattak, köztük Sinkovits Imrével, aki Dobó Istvánt alakította, és Bárdy Györggyel, aki Jumurdzsákot formálta meg. Cecey Éva szerepére Várkonyi közvélemény-kutatást szervezett, amelyre az Ifjúsági Magazinba tízezrével érkeztek szavazatok. Szinte valamennyi voksoló Venczel Verát akarta.
– Azt sem tudtam, álmodom vagy ébren vagyok, amikor megtudtam, hogy a közönség rám szavazott Éva megformálására – emlékezett most a Borsnak Venczel Vera. – Mivel Várkonyi maximalista volt a munkában (is), alaposan megizzasztott bennünket a próbák alatt. A főiskolán tanultunk vívni, meg lovagolni, de az kevés volt a boldoguláshoz. Csak akkor engedte a felvételt, amikor a legélesebb helyzeteket is „mosolyogva” megcsináltuk.
Venczel Vera és a Bornemissza Gergőt alakító Kovács István mellett olyan színészek játszottak a filmeposzban, mint Benkő Péter, Gobbi Hilda, Latinovits Zoltán, Ruttkai Éva, Major Tamás, Szemere Vera, Bessenyei Ferenc, vagy Koncz Gábor, akinek meghatározó élmény volt a fél évszázaddal ezelőtti forgatás.
– Várkonyi ismert és tudta, hogy rám bízhatja János megformálását – mondta lapunknak a Jánost alakító színész. – Imádtam lovagolni, a verekedés, a vívás sem állt távol tőlem. Nagyon szerettük az egészet, én magam lubickoltam a szerepemben.
Ma is sokat gondolok a forgatásokra, és mindig eszembe jut: rossz korban születtem, nekem akkor kellett volna élnem.
A művészek mellett az akkori kor legfejlettebb filmes technikája és a tengernyi statiszta is – ötezer kiskatona volt Szulejmán szultán török serege – garancia volt a sikerre.